İskenderiye üçgülü (trifolium alexandrinum L.) ile tritikale (xtriticosecale wittmack) karışımlarının silaj kalitesinin belirlenmesi
Determination of silage quality of berseem clover (trifolium alexandrinum L.) and triticale (xtriticosecale wittmack) mixtures
- Tez No: 943461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ile tritikale (xTriticosecale Wittmack)'nin farklı oranlardaki karışımlarının silaj kalitesine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Silaj bitkilerinin yetiştirilmesini kapsayan tarla çalışması 2022-2023 yetiştirme periyodunda Siirt Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde, silaj yapımı ve silaj özelliklerinin belirlenmesini kapsayan çalışmalar ise Siirt Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü ve laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada, İskenderiye üçgülünün“Derya”ve tritikalenin“Tatlıcak”çeşidi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. İskenderiye üçgülü ve tritikalenin yalın (%100 İskenderiye üçgülü ve %100 tritikale) ve ikili karışım oranlarını (%20 İskenderiye üçgülü + %80 tritikale, %40 İskenderiye üçgülü + %60 tritikale, %60 İskenderiye üçgülü + %40 tritikale ve %80 İskenderiye üçgülü + %20 tritikale) kapsayan silaj uygulamaları araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmada koku, strüktür, renk ve DLG (Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft) puanı gibi fiziksel özellikler, pH, kuru madde (KM) oranı, Fleig puanı (FP), ham protein (HP) oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı ve nispi yem değeri (NYD) gibi silaj kalite parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of mixtures of different ratios of berseem clover (Trifolium alexandrinum L.) and triticale (xTriticosecale Wittmack) on silage quality. Field study covering the cultivation of silage plants was carried out in the 2022-2023 growing period at Siirt University, Faculty of Agriculture, Research and Application Area, and studies covering the determination of silage making and silage properties were carried out at Siirt University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops and laboratory. In the study, berseem clover“Derya”and triticale“Tatlıcak”varieties were used as plant material. Silage applications including berseem clover and triticale alone (100% berseem clover and 100% triticale) and binary mixture ratios (20% berseem clover + 80% triticale, 40% berseem clover + 60% triticale, 60% berseem clover + 40% triticale and 80% berseem clover + 20% triticale) were the subject of the research. In the study, physical properties such as odor, structure, color and DLG (Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft) score, pH, dry matter (DM) ratio, Fleig score (FS), crude protein (CP) ratio, acid detergent fiber (ADF) ratio, neutral detergent fiber (NDF) ratio and relative feed value (RFV) were examined.