Otoklavlanmış veya fırınlanmış ve fitaz enzimi ilave edilmiş kenevir tohumu küspesinin etlik piliçlerin büyüme performası, et kalitesi, kemik mineral durumu ve bağırsak sağlığı üzerindeki etkisi
The effect of autoclaved or oven-roasted hemp seed cake supplemented with the enzyme phytase on growth performance, meat quality, bone mineral status, and intestinal health of broiler chickens
- Tez No: 943473
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kenevir tohumu küspesi, zengin protein ve yağ asidi profili içeriği nedeniyle soya küspesinin yerini almaya potansiyel bir adaydır. Bu çalışmada, ısıtılmış kenevir tohumu küspesi ve soya küspesi yerine fitaz ilavesinin etlik piliçlerin verim performansları, karkas özellikleri, iç organları, serum biyokimyası, bağırsak sağlığı, kemik mineral içeriği ve et yağ asidi profili üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 210 adet karışık cinsiyetli Ross etlik civciv rastgele 7 muamele grubuna 6 tekerrür olacak şekilde bölünmüş ve 42 gün boyunca beslenmiştir. Muamele grupları, KT= bazal yem (mısır-soya fasulyesi bazlı); KK = %15 ısıtılmamış kenevir tohumu küspesi içeren yem; KKE = %15 ısıtılmamış kenevir tohumu küspesi ve 1000 FTU/kg fitaz enzimi (FE) içeren yem ; OKK %15 otoklavlanmış (120°C, 10 dakika) kenevir tohumu küspesi içeren yem; OKKE = %15 otoklavlanmış (120°C, 10 dakika) kenevir tohumu küspesi ve 1000 FTU/kg FE içeren yem; FKK = %15 fırınlanmış (120°C, 20 dakika) kenevir tohumu küspesi içeren yem; FKKE = %15 fırınlanmış (120°C, 20 dakika) kenevir tohumu küspesi ve 1000 FTU/kg FE içeren yemden oluşmaktadır. Isıtma işlemi kenevir tohumu küspesinin ham protein içeriğini etkilememiş ve kenevir tohumu küspesinin saponin, tanen, hidrojen siyanür (HCN) ve fitik asit içeriğini azaltmıştır. Kenevir tohumu küspesi kullanımı yem tüketimini azaltmış ve en düşük canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışını sağlamıştır (P0,05). Kenevir tohumu küspesi kullanımı kalp ağırlığını artırmış ve ısıtılmamış kenevir tohumu küspesi (KK, KKE) en yüksek dalak ve taşlık ağırlığını vermiştir (P0,05). Karma yeme kenevir tohumu küspesi ilave edilmesi tibianın kalsiyum içeriğini önemli ölçüde artırmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
Hemp seed cake is being considered as an alternative to soybean meal because of its Hemp seed cake is being considered as an alternative to soybean meal because of its high protein content and beneficial fatty acid profile. This study aimed to assess the impact of heated hemp seed as a soybean meal substitution with phytase addition on the productive performance, carcass, internal organ, serum biochemistry, intestinal health, mineral bone and meat fatty acid profile of broiler. The study involved 210 unsexed Ross broiler chicks, which were divided into 7 treatment groups with 6 replicates. These chicks were raised and observed over a period of 42 days. Treatments : CT = basal feed (corn-soybean based); HC = feed with 15% unheated hemp seed cake; HCE = feed with 15% unheated hemp seed cake and 1000 FTU/kg pytase enzyme (PE); AHC = feed with 15% autoclaved (120°C, 10 min) hemp seed cake ; AHCE = feed with 15% autoclaved (120°C, 10 min) hemp seed cake and 1000 FTU/kg PE; RHC = feed with 15% oven-roasted (120°C, 20 min) hemp seed cake; RHCE = feed with 15% oven-roasted (120°C, 20 min) hemp seed cake and 1000 FTU/kg PE. In this study, heating treatment did not damage the crude protein content and reduced the saponin, tannin, hydrogen cyanide (HCN) and phytic acid content of hemp seed cake. The inclusion of hemp seed cake reduced feed intake and produced the lowest live weight and weight gain (P0.05). The use of hemp seed cake significantly improve the heart weight and unheated hemp seed cake (HC,HCE) had the highest spleen and gizzard weight (P0.05).