İleri glikasyon son ürünlerinden zengin bir diyetle beslenen ratlarda diyete ilave edilen zeytin yaprağı ekstraktının glikasyon, inflamasyon ve gen ekspresyonları üzerine etkisi
The effect of olive leaf extract added to the diet on glycation, inflammation and gene expressions in rats fed a diet rich in advanced glycation end products
  1. Tez No: 943485
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN SAMUR, PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İleri glikasyon son ürünleri (AGE) özellikle inflamasyon temelli pek çok kronik hastalığın patogenezinde yer almaktadır. Kronik hastalıkların önlenmesinde AGE'lerin inhibe edilmesinin önemli bir beslenme stratejisi olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada yüksek fenolik bileşik içeren zeytin yaprağı ekstraktının (OLE) AGE içeriği yüksek (H-AGE) diyetle ile beslenen ratlarda antiglikasyon, antiinflamatuar etkilerinin ve karaciğer dokusundaki RAGE ve NF-ĸB gen ekspresyonları ile karaciğer histopatolojisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 6-7 haftalık erkek Wistar ratlar (n=39) bir haftalık adaptasyon sürecinin ardından 8 haftalık müdahale dönemi için altı gruba ayrılmıştır: KN (kontrol diyet), KN-OLE500 (KN + 500 mg/kg/hf OLE), KN-OLE1000 (KN + 1000 mg/kg/hf OLE), HA (H-AGE diyeti), HA-OLE500 (H-AGE diyeti + 500 mg/kg/hf OLE) ve HA-OLE1000 (H-AGE diyeti + 1000 mg/kg/hf OLE). H-AGE diyeti standart rat yeminin 130 °C'de 1 saat ısıtılması ile elde edilmiş ve standart yeme göre AGE içeriği ~3 kat artmıştır. Diyetlere ilave verilen OLE ektresi (%20 oleuropein etken madde içeren) tüm ratlara intragastrik gavaj ile haftada bir olacak şekilde verilmiştir. Diyet müdahalelerinin ardından tüm ratların serum AGE ve RAGE seviyeleri, TNF-α, IL-1β, IL-10 ve IL-6 seviyeleri ticari ELISA kitleri ile değerlendirilmiştir. Ratların karaciğer dokusundaki RAGE ve NF-ĸB gen ekspresyon seviyeleri RT-PCR yöntemi ile incelenmiştir. Bunlara ek ratların karaciğerlerinin histopatolojik değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advanced glycation end products (AGEs) are involved in the pathogenesis of many chronic diseases, especially inflammation-based diseases. Inhibiting AGEs may be an important nutritional strategy in preventing chronic diseases. This study aimed to investigate the antiglycation and anti-inflammatory effects of high-phenolic compound olive leaf extract (OLE) in rats fed a diet high in AGEs (H-AGE) and its effects on RAGE and NF-ĸB gene expressions in liver tissue and liver histopathology. In the study, 6-7 weeks old male Wistar rats (n=39) were divided into six groups for an 8-week intervention period after a one-week adaptation period: KN (control diet), KN-OLE500 (KN + 500 mg/kg/wf OLE), KN-OLE1000 (KN + 1000 mg/kg/wf OLE), HA (H-AGE diet), HA-OLE500 (H-AGE diet + 500 mg/kg/wf OLE) and HA-OLE1000 (H-AGE diet + 1000 mg/kg/wf OLE). The H-AGE diet was obtained by heating standard rat chow at 130 °C for 1 hour, and the AGE content increased ~3-fold compared to the standard chow. OLE extract (containing 20% oleuropein active ingredient) was given in addition to the diets and to all rats by intragastric gavage once a week. After dietary interventions, serum AGE and RAGE levels, TNF-α, IL-1β, IL-10, and IL-6 levels of all rats were evaluated by commercial ELISA kits. RAGE and NF-ĸB gene expression levels in the liver tissue of rats were examined by RT-PCR method. In addition, histopathological evaluation of the livers of rats was performed.