Tersine mühendislik uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin mühendislik bilgilerine, STEM'e yönelik tutumlarına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of reverse engineering applications on middle school students' engineering knowledge, attitudes towards STEM and problem solving skills
- Tez No: 943507
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
STEM gibi mühendislik tabanlı yaklaşımların yoğun çalışıldığı günümüzde tersine mühendisliğin eksikliği fark edilerek bu çalışma şekillendirilmiştir. Bu bağlamda araştırmada, alanyazındaki eksikliği gidermek adına öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tersine mühendislik etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin mühendislik bilgilerine, STEM'e yönelik tutumlarına ve problem çözme becerilerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma, karma yöntemin eşzamanlı iç içe geçmiş deseninde kurgulanmış olup, nicel ve nitel veriler birlikte toplanmış ve analiz edilmiştir.Nicel kısımda veri toplama araçları olarak ortaokul öğrencileri için mühendislik ölçeği, STEM tutum ölçeği ve yaratıcı problem çözme özellikleri envanteri kullanılmıştır. Nitel aşamada ise veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Bir Mühendis Çizelim”yaprakları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Orta Anadolu'nun bir ilinde bulunan bir devlet ortaokulunun 7.sınıf düzeyinde öğrenim gören 52 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların 26'sı deney 26'sı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerine fen bilimleri dersi kazanımlarından tersine mühendislik etkinliklerine uygun etkinlikler hazırlanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise aynı kazanımlar öğretim programı kapsamında verilmiştir. Nicel veri toplama araçları ön test son test olarak uygulanmış olup, verilerin analizi bir istatistik programı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler de deney grubuna ön test son test olarak uygulanmış, uzman görüşleri doğrultusunda içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda, tersine mühendislik etkinliklerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin mühendisliğe yönelik ilgilerinin ve yaratıcı problem çözme becerilerinin son test lehine anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir fark tespit edilememiştir. İki ölçeğin son testlerinden alınan puan ortalamaları deney grubu lehine anlamlı bir fark yaratmıştır. Öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarının hem deney hem de kontrol guruplarında ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlılık tespit edilememiştir. Gruplar arasında son test puan ortalamaları arasında da anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney grubu öğrencilerinin mühendis çizimlerinin uygulama sonrasında daha nitelikli ve derinlikli olduğu, ve tam bir mühendis çizimi kaleme aldıkları tespit edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin özellikle tersine mühendislik etkinliklerinde bütünden parçaya ulaşmanın yollarını keşfettikleri ve yeni tasarımları ortaya koyabilecekleri gözlemlenmiştir. Araştırma sonunda gelecekteki araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, when engineering-based approaches such as STEM are being studied intensively, the lack of reverse engineering has been realized and this study has been shaped. In this context, the aim of the research is to determine the effect of reverse engineering activities on middle school students' engineering knowledge, attitudes towards STEM and problem solving skills according to the needs of students in order to eliminate the deficiency in the literature. The research was designed in the simultaneous intertwined pattern of the mixed method, quantitative and qualitative data were collected and analyzed together.In the quantitative part, engineering scale, STEM attitude scale and creative problem solving characteristics inventory were used as data collection tools for secondary school students.At the qualitative stage, the leaves of an Engineer's Drawing prepared by the researcher were used as a data collection tool. The study group of the study was assigned to the 7th grade secondary school of a public secondary school located in a province of Central Anatolia.there were 52 students who were studying at the grade level. 26 Of the participants were determined as experiment 26 control group. Activities prepared in accordance with the application of inhalation to the effect of science course achievements were applied to the students of the experimental group. The same achievements were given to the control group students within the scope of the teaching program. Quantitative data collection tools were applied as pre-test and post-test, and the analysis of the data was carried out with a statistical program. Qualitative data were also subjected to content analysis in accordance with the expert opinions, which were applied to the experimental group as pre-test and post-test. As a result of the research, it has been determined that the engineering interest and creative problem solving skills of the experimental group students in which reverse engineering activities were applied made a significant difference in favor of the final test. In the control group, no significant difference was detected. The average scores obtained from the last tests of the two scales made a significant difference in favor of the experimental group. There was no Deciency between the pre-test and post-test score averages of the students' attitudes towards STEM in both experimental and control groups. There was also no significant difference Dec Decently between the mean final test scores between the groups. It was found that the engineer drawings of the experimental group students were more qualified and in-depth after the application, and they wrote a complete engineer drawing. In the research, it has been observed that students have discovered ways to reach from the whole to the part, especially in reverse engineering activities, and that they can put forward new designs. At the end of the research, suggestions were given.