Yüksek eğitimli kadınların sürdürülebilir kalkınma üzerine etkisi: Panel veri analizi
The impact of higher educational women on sustainable development: Panel data analysis
  1. Tez No: 943506
  2. Yazar: FATMA HARE BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma OECD ülkelerinde yüksek eğitimli kadınların sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisini incelemektedir. 38 OECD ülkesinin 2001-2021 dönemlerine ait veriler kullanılarak analizler çalışmaya dahil edilmiştir. Analizlerde değişkenlerin birim kök testleri için ADF, PP, LLC testleri uygulanmıştır. Pedroni eş bütünleşme testleri uyguladıktan sonra OLS modeli ile değişkenlerin uzun dönem katsayıları incelenmiştir. OECD ülkeleri arasında etkiyi analiz etmek için panel kantil regresyon (PQR) yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yüksek eğitimli kadınların sürdürülebilir kalkınma üzerinde uzun dönemde pozitif etkisi olduğu görülmektedir. Bu yüzden yüksek eğitimli kadınların istihdam ve toplumun her alanında daha aktif rol oynaması için eğitim olanakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmelidir. Bu konuda daha fazla destek ve teşvik verilmesi olumlu sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the distribution of highly educated women in OECD countries on sustainable development. Data from 38 OECD countries for the period 2001-2021 were included in the analyses and processes. ADF, PP, LLC tests were performed for unit root tests of variables in the analyses. After applying Pedroni's integration tests, there were long-term coefficients of variables with the OLS model. Panel quantile regression (PQR) method was used to analyze the effect among OECD countries. According to the performance of the analysis, it is seen that highly educated rates have a positive effect on sustainable development in the long term. Therefore, educational opportunities and working conditions should be improved so that highly educated women can play a more active role in employment and in all areas of society. Providing more support and incentives in this regard could yield positive results.