Anonim şirket genel kurul kararının iptali davasının usul hukuku bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the action for annulment of a joint stock company general assembly resolution from the perspective of procedural law
- Tez No: 943554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davası, usul hukuku perspektifiyle ele alınmıştır. Türk Ticaret Kanunu'nun 445 ve devamı maddeleri ile düzenlenen anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davası pay sahiplerinin haklarının korunması ve şirket içi denge ile yönetimsel meşruiyetin sağlanması bakımından önem taşımaktadır. Uygulamada sıklıkla karşılaşılan bu dava her ne kadar Türk Ticaret Kanunu'nda özel hükümlerle düzenlenmişse de yapılan düzenleme birçok tartışmalı alanı ve kanuni boşluğu içinde barındırmaktadır. Davanın taraflarının belirlenmesi, dava konusunun devri, ıslah, davayı kabul, ispat yükü, yargılama usulü, harç ve giderlerin belirlenmesi gibi konular bunlar arasındadır. Çalışmamızda, tespit edebildiğimiz bu usulî problemlere dikkat çekilmiş, bu hususlara ilişkin kanaatlerimiz sunulmuş ve çözüme ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Ortaya konan tespitler, doktrin ve yargı kararları ile desteklenmiş; kanaat bildirilen bölümlerde ise hem mevcut uygulamanın eksik ve sorunlu yönlerine hem de olması gereken hukuk açısından önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the annulment of resolutions adopted by the general assembly of joint stock companies is examined from a procedural law perspective. Although the action for annulment of general assembly resolutions, as regulated under Articles 445 et seq. of the Turkish Commercial Code, plays a crucial role in protecting shareholder rights and ensuring internal corporate balance and managerial legitimacy, the relevant provisions still encompass numerous controversial areas and legal gaps. Issues such as the determination of the parties to the lawsuit, the transferability of the subject matter of the dispute, amendment of claims, acceptance of the action, burden of proof, procedural rules, and the assessment of court fees and costs are among the procedural concerns addressed. This study draws attention to these procedural shortcomings, presents evaluations regarding these matters, and proposes potential solutions. The findings are supported by doctrinal opinions and judicial decisions; in the sections where evaluations are provided, suggestions are made both regarding deficiencies in current practice and with reference to what the law ought to be.