'Are there no asylums?' The Ottoman state and the insane, 1856-1908
'Bimarhane Yok Mu' Osmanlı Devleti ve Deliler, 1856-1908
  1. Tez No: 943562
  2. Yazar: CİHANGİR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOLLY SHISSLER, PROF. DR. HAKAN KARATEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Chicago
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışma, Tanzimat reformlarının kapsamına ilişkin bilgi dağarcığımıza katkıda bulunmayı amaçlamakta ve bu doğrultuda, 1856 ile 1908 yılları arasında gerçekleşen ve nispeten az çalışılmış bir konu olan akıl hastanesi reformunu ele almaktadır. Çalışma, 1856 yılında Luigi Mongeri'nin Süleymaniye Bimarhanesi'ne atanmasıyla başlamakta ve akıl hastanelerinin İttihatçı elitin elinde yeni bir reform sürecine girdiği bir dönemi başlatan 1908 Devrimi ile sona ermektedir. Her ne kadar akıl hastanesi reformunun doğrudan nesnesi“deli”ler olsa da, bu çalışma öncelikle onların hikâyelerine odaklanmamaktadır. Bunun yerine, Osmanlı İmparatorluğu'nda on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında akıl hastanesi reformunu biçimlendiren mesleki, hukuki, siyasi ve ekonomik süreçleri incelemektedir. Çalışma bu doğrultuda“deliliğin”tanımlanması ve nicel olarak belirlenmesi, ve düzenlenmesi, akıl hastalarının tedavisini kurumsallaştırmaya yönelik öneri ve girişimler ile bu tür girişimlerin finansmanı gibi belirli tema ve sorunlar etrafında yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study seeks to contribute to and expand our knowledge concerning the nature and scope of the Tanzimat reforms by bringing to our scholarly attention a relatively understudied matter, the mental asylum reform that took place between 1856 and 1908. This study begins with Luigi Mongeri's appointment to the Süleymaniye Mental Asylum in 1856 and ends with the 1908 revolution, which inaugurated a period when the mental asylum would undergo a new reformist trend at the hands of the Unionist elite. Although the objects of asylum reform were, obviously, the“insane”, this work does not primarily focus on their stories. It rather explores the professional, legal, political, and economic processes that accompanied the mental asylum reform in the second half of the nineteenth century in the Ottoman Empire. It is accordingly organized around certain themes and problematics, such as the definition and quantification of madness, its regulation, the proposals and initiatives to institutionalize the treatment of the insane, and the financing of such initiatives.