İnsan hakları bağlamında hukuk ve sinema perspektifinde yaşam hakkı ve ölüm cezası
Right to life and death penalty in the perspective of law and cinema in the context of human rights
- Tez No: 943564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KAMA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsan hakları, bireylerin yalnızca insan olmaları sebebiyle sahip oldukları, evrensel, devredilemez ve dokunulamaz haklar bütünüdür. Modern hukuk sistemlerinin temelini oluşturan bu haklar, bireyin onurlu, özgür ve güvenli bir yaşam sürmesini sağlamayı hedefler. İnsan haklarının merkezinde yer alan yaşam hakkı ise insan varoluşunun temelini oluşturur ve diğer tüm hakların kullanılabilmesinin ön koşulu olarak kabul edilir. Yaşam hakkı, insanın fiziksel varlığını sürdürebilmesi için vazgeçilmezdir ve bu nedenle hukuk düzenleri tarafından mutlak bir şekilde korunması gerektiği savunulur. Ancak ölüm cezası, yaşam hakkını doğrudan ihlal eden bir uygulama olması sebebiyle bu temel hakla ciddi bir çelişki içerisindedir. Devletin, cezai yaptırım adı altında bireyin yaşamına son vermesi, etik, hukuki ve toplumsal boyutlarıyla oldukça karmaşık ve tartışmalı bir mesele haline gelmiştir. Bu durum, ölüm cezasının yalnızca bir ceza türü değil, aynı zamanda insan haklarının sınırlarının sorgulandığı bir alan haline gelmesine neden olmuştur. Bu çalışma, yaşam hakkı ile ölüm cezası arasındaki gerilimli ilişkiyi hem hukuki hem de sanatsal bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle sinema, bu tartışmaların toplumda görünür kılınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sanat, gerçek yaşamda karşılaşılan adaletsizlikleri dramatize ederek geniş kitlelere ulaştırır. Bu bağlamda, sinema hem eleştirel bir perspektif sunmakta hem de empati yoluyla farkındalık yaratmaktadır. Çalışmada, ölüm cezasının tarihsel gelişimi, farklı ülkelerdeki uygulamaları ve çeşitli hukuki yaklaşımlar ele alınmış; sinemanın bu uygulamaya bakışı ve etkisi on film üzerinden yapılan içerik analizleriyle değerlendirilmiştir. Bu filmler aracılığıyla, yaşam hakkı ile ölüm cezası arasındaki çizginin ne kadar keskin olduğu, hukuk ve sanatın nasıl etkileşime girdiği ortaya konmuştur. Böylece sinemanın, toplumsal ve etik açıdan bu tartışmaya nasıl katkı sunduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human rights are a set of universal, inalienable and inviolable rights that individuals have simply because they are human. These rights, which form the basis of modern legal systems, aim to ensure that individuals live a dignified, free and secure life. The right to life, which is at the center of human rights, forms the basis of human existence and is considered a prerequisite for the exercise of all other rights. The right to life is indispensable for a person to maintain their physical existence and therefore it is argued that it must be absolutely protected by legal systems. However, the death penalty is in serious contradiction with this fundamental right as it is a practice that directly violates the right to life. The state's decision to end an individual's life under the guise of penal sanctions has become a very complex and controversial issue with its ethical, legal and social dimensions. This situation has caused the death penalty to become not only a type of punishment but also an area where the boundaries of human rights are questioned. This study aims to evaluate the tense relationship between the right to life and the death penalty from both a legal and artistic perspective. Cinema, in particular, plays an important role in making these discussions visible in society. Art dramatizes injustices encountered in real life and conveys them to a wide audience. In this context, cinema both offers a critical perspective and creates awareness through empathy. The study examines the historical development of the death penalty, its applications in different countries, and various legal approaches; the cinema's perspective on this practice and its impact are evaluated through content analyses conducted on ten films. Through these films, it is revealed how sharp the line between the right to life and the death penalty is, and how law and art interact. Thus, it is analyzed how cinema contributes to this discussion in social and ethical terms.