3B çip-üstü kan beyin bariyeri (KBB) modelinde monosit geçişiningösterilmesi
Evaluation of the passage of monocytes in a 3D blood brain barrier (BBB)-on-a chip model
- Tez No: 943565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tez çalışmasının amacı, in vivo (canlı organizmadaki) gözlemlenen geçirgenlik özelliklerine benzer özellikler gösteren ve monosit infiltrasyonunu araştırmak için kullanılabilecek bir kan-beyin bariyeri (KBB) mikro-fizyolojik sistem (MPS) geliştirmektir. Bu MPS'nin yenilikçi yönü, zengin bir beyin hücresi ve hücre dışı matriks kaynağı olarak fare kadavralarından elde edilen beyin dokusunun kullanılmasıdır. Bu doku, fibrin jel ile karıştırılarak kapiler vanalarıyla ayrılmış üç kanallı bir mikroakışkan çipin orta kanalına yüklenmiştir. Damar ağı oluşturmak amacıyla bEnd.3 endotelyal hücreleri doku-jel karışımına dahil edilmiş ve monolayer oluşturmak için yan kanallara eklenmiştir. Damar ağı ve monolayer oluşumu, yeşil floresan protein (GFP) eksprese eden endotelyal hücrelerin konfokal mikroskop görüntülemesiyle doğrulanmıştır. Floresan phalloidin boyaması, yapısal stabiliteyi göstermiştir. Geçirgenlik, 3,10 ve 70 kDa floresan dekstran molekülleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Monosit geçişi, hem sağlıklı hem de inflamatuar koşullarda (koşullandırılmış ortamla) incelenmiş ve nöroinflamasyon benzeri durumda KBB'nin geçirgenliğinin arttığı ve monosit geçişinin belirgin şekilde gözlemlendiği ortaya konmuştur. Bu bulgular, geliştirilen modelin sadece temel bilim araştırmalarında değil, aynı zamanda nöroterapötiklerin test edilmesi, ilaç taşıyıcı sistemlerin etkinliğinin ölçülmesi ve bireye özgü tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi için de güçlü bir platform sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a blood-brain barrier (BBB) microphysiological system (MPS) that exhibits permeability characteristics similar to those observed in vivo and can be used to investigate monocyte infiltration. The novelty of this MPS lies in its use of brain tissue from mouse cadavers as a rich source of brain cells and extracellular matrix. The tissue was mixed with fibrin gel and loaded into the middle channel of a microfluidic chip with three channels separated by capillary burst valves. bEnd.3 endothelial cells were incorporated into the tissue-gel mixture to form vascular networks and added to the side channels to form monolayers. The formation of vascular networks and monolayers was confirmed by confocal microscopy imaging of endothelial cells expressing green fluorescent protein. Fluorescent phalloidin staining confirmed structural stability. Permeability was examined using 3, 10, 70 kDa fluorescent dextran molecules. Monocyte infiltration assays revealed that under inflammatory stimuli (via conditioned media), barrier permeability increased significantly, resulting in enhanced monocyte transmigration. These results indicate that the developed platform is not only suitable for basic mechanistic studies, but also holds potential for applications in preclinical drug testing, neurotherapeutic delivery evaluation, and patient-specific precision medicine strategies targeting the BBB.