Yedinci sınıf elektrik devreleri ünitesinde uygulanan teknoloji ile zenginleştirilmiş Jigsaw-I etkinliklerinin akademik başarıya ve teknoloji farkındalığına etkisi
The effects of technology-enhanced Jigsaw-I activities applied in the 7th grade electrical circuits unit on academic success and technology awareness
  1. Tez No: 943590
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERTAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. sınıf Fen Bilimleri dersi“Elektrik Devreleri”ünitesi içinde yer alan“Seri bağlama, paralel bağlama, elektrik akımı, gerilim”konularına yönelik geliştirilen teknoloji ile zenginleştirilmiş jigsaw etkinliklerinin; öğrencilerin akademik başarılarına ve teknolojinin kullanılmasına yönelik farkındalıklarına etkilerini araştırmaktır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında bahar döneminde Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilçedeki devlet ortaokulun 7. sınıfında, iki farklı şubede öğrenim görmekte olan 33 öğrenci oluşturmaktadır. Bu sınıfların, biri derslerde Jigsaw-I tekniğinin uygulandığı deney grubu (n=15), ikincisi ise derslerde mevcut öğretim programının öngördüğü şekilde derslerin işlendiği kontrol grubu (n=18) olarak rastgele yöntemle belirlenmiştir. Bu çalışma deney grubunda teknoloji ile desteklenen jigsaw uygulamaları ön test ve son test uygulamaları ile birlikte toplam 5 hafta sürmüştür. Araştırmada;“Elektrik Akademik Başarı Testi”ve“Derslerde Teknolojinin Kullanılmasına Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için, istatistik paket programından faydalanılmıştır. Betimsel analiz yapılarak, öğrenci gruplarının özellikleri belirlenip, nicel analiz ile ulaşılan; ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans değerleri incelenmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrenci sayılarının 30'un altında olması nedeniyle analizlerde non-parametrik analiz yöntemlerinden olan Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, teknoloji destekli Jigsaw-I tekniği ile öğretimin, mevcut öğretim programı dahilinde yapılan öğretime göre öğrencilerin teknolojiye yönelik farkındalıkları geliştirmede daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of technology-enriched jigsaw activities developed for the topics of“Series connection, parallel connection, electric current, voltage”in the“Electrical Circuits”unit of the 7th grade middle school Science course on students' awareness of the use of technology and their academic achievement. A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was used in the research. The sample of the study consists of 33 students studying in two different branches in the 7th grade of a state secondary school in a district located in the Eastern Anatolia Region of Turkey during the spring semester of the 2023-2024 academic year. These classes were randomly determined as the experimental group (n=15), one of which was the Jigsaw-I technique applied in the lessons, and the second as the control group (n=18), where the existing education was applied in the lessons. In this study, a total of 20 lesson hours of jigsaw applications supported by technology were carried out in the experimental group for 5 weeks. In the research;“Electrical Energy Achievement Test”and“Awareness Scale for the Use of Technology in Lessons”were used. For the analysis of the data, a statistical package program was used. The characteristics of the student groups were determined using descriptive statistics, and the mean, standard deviation, percentage and frequency values obtained with quantitative analysis were examined. Since the number of students in the experimental and control groups was below 30, it was decided to use the Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed ranks test, which are non-parametric analysis methods, in the analyses. As a result of the analyses, no statistically significant difference was found between the academic success of the experimental group students and the control group students, while it was determined that teaching with the technology-supported jigsaw method was more effective in developing students' awareness of technology compared to teaching with the current program.