Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve bunlarla baş etmede kullandıkları yöntemlerin incelenmesi
An examination of undesirable student behaviors encountered by primary school teachers in classroom management and the strategies used to cope with them
- Tez No: 943591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi sürecinde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarını belirlemek, bu davranışların ortaya çıkış nedenlerini ortaya koymak ve öğretmenlerin bu davranışlarla başa çıkmak için kullandıkları yöntemleri incelemektir. Araştırma, karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Nicel bölümde, Karaman ili merkezindeki ilkokullarda görev yapan 253 sınıf öğretmeninden“Sınıf İçi İstenmeyen Öğrenci Davranışları Ölçeği”(Gökduman, 2007) aracılığıyla veri toplanmıştır. Nitel veriler ise, 35 öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiş ve içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Nicel veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak; frekans, yüzde, ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Öğretmenler, sınıf ortamında en sık karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarını söz almadan konuşma, ders sırasında arkadaşlarla sohbet etme, öğretmenin sözünü kesme ve dersi dinlememe gibi iletişim temelli sorunlar olarak tanımlamışlardır. Bu tür davranışlarla başa çıkmak için ise birebir iletişim kurma, olumlu pekiştirme, sorumluluk verme, rehberlik desteği alma, sözlü uyarı, öğrencinin yerini değiştirme, göz teması kurma ve aileyle iş birliği yapma gibi çeşitli stratejilere başvurduklarını belirtmişlerdir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda öğretmenlerin kıdem, yaş ve sınıf mevcudu gibi demografik değişkenlerin, istenmeyen öğrenci davranışlarının algılanış biçimi ve bu davranışlara yönelik uygulanan yönetim stratejileri üzerinde etkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu doğrultuda, özellikle mesleğe yeni başlayan öğretmenlere yönelik sınıf yönetimi, etkili iletişim ve davranış kontrolü konularını içeren hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir. Kalabalık sınıflarda istenmeyen davranışların daha sık yaşandığı göz önünde bulundurularak, sınıf mevcutlarının azaltılması ve öğretmenlere fiziksel ortamı iyileştirici desteklerin sunulmasının, sınıf içi etkileşimi ve yönetim sürecini olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmekte ve bu doğrultuda gerekli düzenlemelerin yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the undesirable student behaviors encountered by primary school teachers during the classroom management process, to reveal the underlying causes of these behaviors, and to examine the strategies teachers use to cope with them. The research was conducted using a mixed methods design. In the quantitative phase, data were collected from 253 primary school teachers working in public schools in the central district of Karaman province through the“Undesirable Student Behaviors in the Classroom Scale”(Gökduman, 2007). Qualitative data were obtained through semi-structured interviews conducted with 35 teachers and were analyzed using content analysis techniques.Quantitative data were analyzed using the SPSS 26.0 software package through statistical techniques such as frequency, percentage, mean, t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA). Teachers identified the most frequently encountered undesirable student behaviors in the classroom as communication-based problems such as speaking without permission, chatting with peers during lessons, interrupting the teacher, and not paying attention to the lesson. To cope with such behaviors, they reported using various strategies including one-on-one communication, positive reinforcement, assigning responsibilities, seeking guidance support, verbal warnings, changing the student's seat, making eye contact, and collaborating with families. Based on the data obtained from the study, it was concluded that demographic variables such as teachers' seniority, age, and class size influence both the perception of undesirable student behaviors and the strategies employed to manage these behaviors. Accordingly, it is recommended that in-service training programs be developed for novice teachers, focusing on classroom management, effective communication, and behavior control. Considering that undesirable behaviors occur more frequently in overcrowded classrooms, it is also recommended that class sizes be reduced and that teachers be provided with support to improve the physical classroom environment, which may positively impact classroom interaction and the overall management process.