Psikolojik iklimin çalışan performansına etkisi: Kamu çalışanları örneği
The effect of psychological climate on employee performance: The case of public employees
- Tez No: 943589
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, kamu çalışanlarının psikolojik iklim algılarının performansları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışanların örgütsel ortamlarını nasıl algıladıkları, iş motivasyonları ve verimlilikleri üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir. Araştırma, Karaman ilinde görev yapan kamu çalışanlarından oluşan 400 kişilik bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış, analizlerde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, psikolojik iklim algısı ile çalışan performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (r = 0,458, p < 0,01). Regresyon analizi sonuçları, psikolojik iklimin çalışan performansındaki değişimin %21'ini açıkladığını göstermektedir. Yaş ve kıdem arttıkça çalışanların performans algılarının yükseldiği belirlenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve sendika üyeliği gibi demografik değişkenler açısından psikolojik iklim ve performans algıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, psikolojik iklimin kamu çalışanlarının performansı üzerinde belirleyici bir faktör olduğu ortaya konmuştur. Kurumların, çalışanların psikolojik iklim algılarını geliştirmeye yönelik politikalar benimsemesi, kamu sektöründe daha etkin bir performans yönetimi sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Çalışma, kamu yönetimi ve insan kaynakları alanına yönelik önemli teorik ve pratik bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of public employees' perceptions of psychological climate on their performance. How employees perceive their organizational environment can have a direct impact on their work motivation and productivity. The research was conducted on a sample of 400 public employees working in Karaman province and the relational survey model was used. The data were collected by questionnaire method and independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and regression analysis were used in the analysis. According to the research findings, there is a positive and significant relationship between psychological climate perception and employee performance (r = 0.458, p < 0.01). Regression analysis results show that psychological climate explains 21% of the change in employee performance. It was determined that as age and seniority increased, employees' perceptions of performance increased. No significant difference was found between psychological climate and performance perceptions in terms of demographic variables such as gender, marital status, education level and union membership. As a result, it has been revealed that psychological climate is a determining factor on the performance of public employees. Organizations' adoption of policies to improve employees' perceptions of psychological climate will contribute to more effective performance management in the public sector. The study provides important theoretical and practical findings for the field of public administration and human resources.