Süpervizyon çalışma uyumunun erken dönem uyumsuz şemalar ve süpervizör tarzları açısından incelenmesi
Examining supervisory working alliance regarding early maladaptive schemas and supervisory styles
  1. Tez No: 943596
  2. Yazar: İREM İÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışman eğitimi kapsamında süpervizyon sürecinde, aday psikolojik danışmanların süpervizörleriyle kurdukları süpervizyon çalışma uyumu düzeylerinin; algılanan süpervizör tarzları ve erken dönem uyumsuz şema alanları açısından anlamlı bir şekilde yordanıp yordanmadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'deki dokuz farklı üniversitede süpervizyon deneyimi yaşamış 194 aday psikolojik danışman oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; adayların süpervizörlerine yönelik algıladıkları süpervizörlük tarzlarını belirlemek amacıyla Süpervizörlük Tarzları Envanteri (STE), erken dönem uyumsuz şema alanlarını tespit etmek amacıyla Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) ve süpervizyon sürecinde gelişen süpervizyon çalışma uyumunu değerlendirmek amacıyla Süpervizyon Terapötik İttifakı Envanteri (STİE) kullanılmıştır. Toplanan veriler çoklu aşamalı regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, süpervizör tarzlarının ve erken dönem uyumsuz şema alanlarının birlikte süpervizyon çalışma uyumu toplam puanının %75'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Süpervizör tarzları alt boyutları incelendiğinde, en yüksek yordayıcı gücün %69 ile kişilerarası ilişkilere duyarlı süpervizör tarzında olduğu, bunu %4 ile çekici tarzın ve %1 ile görev yönelimli tarzın izlediği görülmüştür. Erken dönem uyumsuz şema alanlarından yalnızca zedelenmiş otonomi alanının %1 oranında anlamlı katkı sunduğu, diğer alanların süpervizyon çalışma uyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, süpervizyon sürecinin niteliğini belirlemede süpervizörün ilişkisel tarzının kritik bir rol oynadığını; erken dönem uyumsuz şemaların ise sadece bir şema alanı dışında yordayıcılık gücünün olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, süpervizör eğitimlerinde kişilerarası ilişkilere duyarlılığa yönelik süpervizör tarzı becerilerinin geliştirilmesine öncelik verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the level of supervision working alliance established by prospective counselors with their supervisors during the supervision process, as part of counselor education, can be significantly predicted by perceived supervisor styles and early maladaptive schema domains. The study group consists of 194 counselor candidates who had supervision experience during the spring semester of the 2023–2024 academic year at nine different universities in Turkey. As data collection tools, the Supervisor Styles Inventory (SSI) was used to determine the perceived supervisor styles of the participants; the Young Schema Questionnaire – Short Form 3 (YSQ-SF3) was used to identify early maladaptive schema domains; and the Supervisory Working Alliance Inventory (SWAI) was used to evaluate the supervisory working alliance developed during the supervision process. The collected data were analyzed using stepwise multiple regression analysis. According to the findings, supervisor styles and early maladaptive schema domains together accounted for 75% of the total variance in supervisory working alliance scores. When examining the subdimensions of supervisor styles, it was found that the interpersonal-sensitive supervisor style had the highest predictive power at 69%, followed by the attractive style at 4% and the task-oriented style at 1%. Among the early maladaptive schema domains, only the impaired autonomy domain made a significant contribution, accounting for 1% of the variance, while the other domains were not found to be significant predictors of the supervisory working alliance. The results suggest that the supervisor's relational style plays a critical role in determining the quality of the supervision process, whereas early maladaptive schemas, with the exception of a single schema domain, do not have predictive power. Based on these findings, it is recommended that supervisor training programs prioritize the development of interpersonal sensitivity skills related to supervisor style.