Üniversite öğrencilerinde sanal bağlanmanın algılanan sosyal destek, öz-duyarlılık ve bilişsel esneklik açısından yordanması
Predicting virtual attachment in university students in terms of perceived social support, self-sensitivity and cognitive flexibility
  1. Tez No: 943604
  2. Yazar: FERHAT KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYDIN SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde sanal bağlanmanın algılanan sosyal destek, öz-duyarlılık ve bilişsel esneklik açısından yordanması amaçlanmıştır. 251 kadın 63 erkek olmak üzere 314 üniversite öğrencisiyle yapılan araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Şabanoğlu (2021) tarafından geliştirilen SBÖ, Martin ve Rubin (1995) tarafından geliştirilen ve Altunkol (2011) tarafından uyarlanan BEÖ, Neff (2003b) tarafından geliştirilen ve Akın, Akın ve Abacı (2007) tarafından uyarlanan ÖDÖ, Zimet ve arkadaşları (1988) tarafından geliştirilen ve Eker ve arkadaşları (2001) tarafından uyarlanan ÇBASDÖ ile toplanmıştır. Verilerin analizlerinde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson momentler çarpımı korelasyon testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında algılanan sosyal destek cinsiyet, romantik romantik ilişki durumu ve sosyokoenomik düzey değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmakta; sınıf düzeyi, bölüm ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmamaktadır. Öz-duyarlılık sosyoekonomik düzey, günlük sosyal medya kullanım süresi ve bölüm değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmakta; cinsiyet, romantik ilişki durumu ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmamaktadır. Bilişsel esneklik araştırmada yer alan tüm sosyodemografik değişkenlere göre istatiksel anlamda farklılaşmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan sanal bağlanma ise cinsiyet, sınıf düzeyi ve bölüm değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmakta; romantik ilişki durumu, sosyoekonomik düzey ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre istatiksel anlamda farklılaşmamaktadır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin sanal bağlanma düzeyleri ile algılanan sosyal destek, öz duyarlılık ve bilişsel esneklik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, düşük düzeyde ve negatif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak öz-duyarlılık, algılanan sosyal destek ve bilişsel esneklik değişkenlerinin sanal bağlanmaya ait varyansın %5.1'ini açıkladığı, kurulan regresyon modelinde öz-duyarlılığın sanal bağlanmanın anlamlı yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to predict virtual attachment in terms of perceived social support, self-sensitivity and cognitive flexibility in university students. Convenience sampling method was used to determine the sample of the research conducted on 314 university students, 251 female and 63 male. In the study,“The Cognitive Flexibility Scale”developed by Martin and Rubin (1995) and adapted by Altunkol (2011),“Virtual Attachment Scale”developed by Şabanoğlu (2021),“Self-Sensitivity Scale”developed by Neff (2003b) and adapted by Akın, Akın and Abacı (2007),“Multidimensional Perceived Social Support Scale”developed by Zimet and friens (1988) and adapted by Eker and friends (2001) and“Personal Information Form”developed by the researcher were used to collect the data. The independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation test and multiple linear regression analysis were used in the data analysis process. The results showed that perceived social support differed statistically according to gender, relationship status and socioeconomic level. However, it did not differ statistically according to class level, department and time spent on social media. Self-sensitivity differed statistically according to socieconomic level, department and time spent on social media. However, it did not differ statistically according to gender, class level and relationship status. Cognitive flexibility differed statistically according to socioeconomic level, department, gender, class level, relationship status and time spent on social media. Virtual attachment which is the dependent variable of the study differed statistically according to gender, class level and department. However, it did not differ statistically according to relationship status, time spent on social media and socienocomic level. As a result of the research, statistically significant, low and negative relationships were determined between the virtual attachment levels of university students and cognitive flexibility, self-sensitivity and perceived social support. Furthermore, it was determined that 5.1% of the variance in the virtual attachment scores was explained by cognitive flexibility, self-sensitivity and perceived social support. In the regression model, it was determined that self-sensitivity were a significant predictor of virtual attachment.