Kent, yabancı sermaye ve kalkınma: Van ili örneği
City, foreign investment, development: Van case
- Tez No: 943619
- Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarih boyunca toplumlar, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerini artırmak amacıyla yabancı sermaye yatırımlarına başvurmuşlardır. Yabancı sermaye yatırımları, kişi veya kurumların, yerleşik olmadıkları bir ülkede kalıcı veya geçici olarak ekonomik kazanç elde etme amacıyla gerçekleştirdiği yatırımların bütünü olarak tanımlanabilir. Küreselleşme süreciyle birlikte sınırların giderek belirsizleşmesi, uluslararası alanda yabancı sermaye yatırımlarının ve genel seremeye piyasası hareketlerinin dolaşımının hızlandırmıştır. Bu bağlamda, küreselleşmenin bir sonucu olarak gelişmiş ve gelişilmekte olan ülkeler arasındaki sermaye hareketliliği de ivme kazanmıştır. 1980 sonrasında Türkiye'de hız kazanan yabancı sermeye yatırımlarının, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak şekilde önü açılmıştır. Yabancı sermaye yatırımları, ekonomi, eğitim, sosyal yaşam, teknoloji ve istihdam gibi birçok alanda iyileşme sağlayabilmektedir. Bu tür yatırımlar hem ev sahibi ülke için hem sermayeyi sağlayan ülke için olumlu sonuçlar doğurması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında, Van'a yatırım yapmış olan yabancı sermayenin geliş öyküsü, karşılaştığı sorunlar ve kente olan yansımaları, kalkınma ile ilişkisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın teorik çerçevesi, literatürde daha önce yapılmış çalışmalar incelenerek oluşturulmuştur. Çalışmanın saha araştırması kısmında, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama tekniği olarak, derinlemesine görüşme tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda, yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmış ve sahada bu form temelinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara ulaşmak için kar topu örneklem yöntemi kullanılmış olup, Van'da yatırım yapan 14 katılımcıyla görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmeler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda elde edilen bulgular, literatüre katkı sağlaması ve Van'daki yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin başvurulabilecek bir kaynak niteliği taşıması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, societies have resorted to foreign capital investments in order to increase their socio-economic development levels. Foreign capital investments can be defined as the totality of investments made by individuals or institutions in a country in which they are not resident in order to gain economic gains permanently or temporarily. The blurring of borders with the globalization process has accelerated the circulation of foreign capital investments and general capital market movements in the international arena. In this context, as a result of globalization, capital mobility between developed and developing countries has also gained momentum. After 1980, foreign capital investments accelerated in Turkey and paved the way for the country's economic and social development. Foreign capital investments can improve many areas such as economy, education, social life, technology and employment. Such investments are very important in terms of creating positive results for both the host country and the country providing the capital. Within the scope of this study, the arrival story of foreign capital that has invested in Van, the problems it has encountered and its reflections on the city are discussed within the framework of its relationship with development. The theoretical framework of the study was created by analyzing previous studies in the literature. In the field research part of the study, qualitative research method was preferred. As a data collection technique, semi-structured interview technique, one of the in-depth interview techniques, was used. Accordingly, a semi-structured interview form was prepared and interviews were conducted in the field based on this form. Snowball sampling method was used to reach the participants and interviews were conducted with 14 participants investing in Van. The interviews with the participants were analyzed in detail. The findings obtained as a result of this analysis are important in terms of contributing to the literature and being a reference source for foreign capital investments in Van.