Toni Morrison'ın Cennet adlı eserinde post-kolonyal çalışmalar ışığında kimlik sorunsallığının değerlendirilmesi
An evaluation of the problematics of identity in Toni Morrison's Paradise in the light of postcolonial studies
  1. Tez No: 943618
  2. Yazar: NAZMİ ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toni Morrison'ın Cennet adlı romanı, postkolonyal eleştiri bağlamında önemli bir eser olarak değerlendirilebilir. Postkolonyalizm, sömürgecilik ve emperyalizmin kültürel mirasını ele alan eleştirel bir yaklaşım olup, edebiyatta kolonileştiren ve kolonileştirilen arasındaki ilişkiyi, kolonileştirmenin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerini, aynı zamanda bu etkilerin nasıl müzakere edildiğini ve direnç noktalarını incelemektedir. Postkolonyal edebi eserler kimlik, kültürel melezlik, güç ilişkileri ve kolonizasyonun dil ve kültür üzerindeki etkileri gibi temaları ele alarak, tarih boyunca susturulmuş ve ötekileştirilmiş seslere bir platform sağlamaktadır. Toni Morrison, Afro-Amerikan deneyimlerini ve tarihini edebi açıdan derinlemesine inceleyen yirminci yüzyılın önemli postkolonyal yazarlarından biridir. Eserlerinde ırk, kimlik ve güç ilişkilerini sorgulayarak, baskın Batı anlatısını eleştirmektedir. Morrison'ın Cennet adlı romanı, postkolonyal bakış açısıyla değerlendirildiğinde, özellikle kimlik, toplumsal dışlanma, tarihsel travma ve topluluk içindeki hiyerarşik yapıların sorgulanması açısından dikkate değerdir. Roman, tamamen siyahi erkekler tarafından yönetilen Ruby adlı bir kasabada geçer ve buradaki kadınların maruz kaldığı baskıyı ele almaktadır. Morrison, kasabanın erkeklerinin dışarıdaki dünyaya karşı geliştirdiği korumacı ve muhafazakâr tutumun, içeride nasıl bir tahakküm mekanizmasına dönüştüğünü göstererek, sömürgecilik sonrası toplumlarda içsel baskı ve otoriter yapıların nasıl yeniden üretildiğini sorgulamaktadır. Cennet, sabit, özselleştirilmiş bir kimlik fikrine meydan okumakta ve bireysel ile kolektif kimliklerin karmaşıklığını ve akışkanlığını vurgulamaktadır. Morrison, Ruby kasabasını inşa edenlerin bir zamanlar beyazların baskısından kaçmış olmalarına rağmen, kendi içlerinde benzer bir tahakküm kurduklarını göstererek, sömürgecilik sonrası kimlik oluşum süreçlerinin nasıl çelişkiler barındırdığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Cennet, edebiyatın egemen anlatılara meydan okuma ve ötekileştirilmiş grupların deneyimlerine ışık tutma gücünün bir kanıtıdır. Bu bağlamda, bu tezin amacı Toni Morrison'ın Cennet adlı romanını postkolonyal çalışmalar bağlamında değerlendirerek, kimlik, tahakküm, topluluk dinamikleri ve sömürge sonrası travmanın romanın anlatısına nasıl yansıdığını incelemektir. Anahtar Kelimeler : Postkoloni, Kimlik, Irkçılık, Smürgecilik, Afro-Amerikan Sayfa Sayısı : x+101 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Süleyman KASAP
Özet (Çeviri)
Toni Morrison's novel Paradise can be considered as an important work in the context of postcolonial criticism. Postcolonialism is a critical approach to the cultural legacies of colonialism and imperialism that examines the relationship between colonizer and colonized in literature, the effects of colonization on individuals and societies, as well as how these effects are negotiated and points of resistance. Postcolonial literary works address themes such as identity, cultural hybridity, power relations, and the effects of colonization on language and culture, providing a platform for voices that have historically been silenced and marginalized. Toni Morrison is one of the most important postcolonial writers of the twentieth century to explore African American experiences and history in literary depth. In her work, she questions race, identity and power relations and criticizes the dominant Western narrative. Morrison's novel Paradise is remarkable from a postcolonial perspective, especially in terms of questioning identity, social exclusion, historical trauma and hierarchical structures within the community. The novel takes place in a town called Ruby, which is run entirely by black men, and deals with the oppression of the women there. Morrison questions how internal oppression and authoritarian structures are reproduced in post-colonial societies by showing how the protective and conservative attitude developed by the men of the town towards the outside world turns into a mechanism of domination inside. Paradise challenges the idea of a fixed, essentialized identity and emphasizes the complexity and fluidity of individual and collective identities. Morrison demonstrates the contradictions of post-colonial identity formation processes by showing how the builders of the town of Ruby, despite having once escaped white oppression, have established a similar domination within themselves. In this context, Paradise is a testament to the power of literature to challenge dominant narratives and shed light on the experiences of marginalized groups. In this context, the aim of this thesis is to evaluate Toni Morrison's Paradise in the context of postcolonial studies and to examine how identity, domination, community dynamics and postcolonial trauma are reflected in the narrative of the novel. Key Words : Postcolony, Identity, Racism, Colonialism, African American. Quantity of Page : xi+101 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Süleyman KASAP