İstihdamın aile içi şiddet üzerindeki etkisi
The impact of employment on domestic violence
- Tez No: 943626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aile içi şiddet, pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan karmaşık bir toplumsal sorundur. Bu tezde, kadının istihdam durumunun aile içi şiddet üzerindeki etkisi incelenmektedir. Analizlerde, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından 2008 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen“Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması”verileri kullanılmıştır. İstihdamın yanı sıra kadının yaşı, eşiyle arasındaki yaş farkı, kadının ve eşinin eğitim düzeyleri, çalışma durumları, kadının geliri ve aile gelirine katkısı gibi çeşitli sosyoekonomik değişkenlerin de şiddet üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, çalışan kadınların ekonomik şiddete maruz kalma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Öte yandan, bu kadınların fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Eşi çalışan kadınların eşi çalışmayan kadınlara göre şiddet görme olasılıklarına bakıldığında fiziksel ve psikolojik şiddet görme olasılıklarında anlamlı bir etki bulunamamıştır fakat ekonomik şiddet görme olasılığı yüzdelik olarak 2.2 birim daha azdır ve %10 anlamlılık düzeyinde anlamlı olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, istihdamın aile içi şiddetin bazı türleri üzerinde koruyucu bir etkisi olabileceğini ortaya koymakta; ancak tüm şiddet türleri için aynı sonucu vermediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Domestic violence is a complex social issue that arises from a variety of interrelated factors. This thesis examines the impact of women's employment status on domestic violence. The analysis is based on data from the“Domestic Violence Against Women in Turkey”surveys conducted by the Hacettepe University Institute of Population Studies in 2008 and 2014. In addition to employment status, the study evaluates the effects of various socioeconomic variables, including the woman's age, the age gap between her and her spouse, the education and employment status of both partners, the woman's income, and her contribution to household income. The findings indicate that employed women are less likely to experience economic violence. However, these women are more likely to be exposed to physical, psychological, and sexual violence. When comparing women whose spouses are employed with those whose spouses are not, no statistically significant difference was found in the likelihood of experiencing physical or psychological violence. However, the likelihood of being subjected to economic violence was found to be 2.2 percentage points lower among women whose spouses are employed, a result that is statistically significant at the 10% level. These results suggest that employment may offer a protective effect against certain forms of domestic violence, although this protective effect does not extend to all types of abuse.