İşçinin kişisel verilerinin korunması
Protection of employees' personal data
- Tez No: 943627
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi”kişisel veridir. İş ilişkisi kapsamında, kişisel verileri korunacak kişi işçidir. İşçinin kişisel verileri; işe alım sürecinde, iş ilişkisi devam ederken veya iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra işlenebilmektedir. Bu nedenle, iş sözleşmesinin zayıf tarafı olan işçinin kişisel verilerinin korunması özel bir önem taşır. Hukukumuzda işçinin kişisel verilerinin korunmasına ilişkin doğrudan bir düzenleme bulunmamakla birlikte; başta 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere, çeşitli ulusal ve uluslararası düzenlemelerde yer alan hükümler dolaylı olarak bu alana uygulanmaktadır. Bu çalışmada söz konusu düzenlemelere yer verilmiş; işçinin kişisel verilerinin hangi usul ve esaslarla işlenebileceği açıklanmıştır. Ayrıca, işverenin hangi hukuka uygunluk sebeplerine dayanarak veri işleyebileceği değerlendirilmiş ve kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi hâlinde işçinin başvurabileceği hukuki yollar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Any information relating to an identified or identifiable natural person”is considered personal data. Within the scope of the employment relationship, the person whose personal data must be protected is the employee. The employee's personal data may be processed during the recruitment process, throughout the continuation of the employment relationship, or after the termination of the employment contract. Therefore, the protection of the employee's personal data, as the weaker party in the employment contract, holds special significance. Although there is no direct regulation concerning the protection of employees' personal data in our legal system, various national and international regulations, primarily Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, are indirectly applicable to this area. This study addresses these regulations and explains the procedures and principles under which the employee's personal data may be processed. Additionally, it evaluates the lawful grounds on which the employer may process data and outlines the legal remedies available to the employee in cases of unlawful processing of personal data.