Servet-i Fünûn dergisinin Nüsha-i Mümtâze'si (1897) üzerine bir inceleme
A study on the Nüsha-i Mümtâze (1897) of the Servet-i Fünûn magazine
  1. Tez No: 943638
  2. Yazar: ESMA GÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tarihte“Teselya Harbi, Dömeke Zaferi, Osmanlı-Yunan Savaşı”gibi isimlerle anılan ve Osmanlı Devleti'nin zaferiyle sonuçlanan 1897 Türk-Yunan Savaşı, Türk edebiyatında büyük yankılar uyandırır. Servet-i Fünûn dergisi ekibi, satışından elde edilen geliri şehit ve gazi ailelerine bağışlamak üzere Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze adıyla bir özel sayı hazırlar. Bu özel sayıda; Tevfik Fikret, Recaizade Mahmut Ekrem, Cenap Şahabettin, Halit Ziya Uşaklıgil vb. devrin tanınmış isimleri yer alır. Bu çalışmada 1897 Türk-Yunan Savaşı sonrası düzenlenen yardım faaliyetlerine maddi ve manevi destek vermek amacıyla çıkarılan Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 1897 Türk-Yunan Savaşı'nın kısa tarihçesi ve savaşın genelde Türk edebiyatına, özelde Servet-i Fünûn dergisine yansımaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze'nin hazırlık süreci, yazar kadrosu, şekil ve muhteva özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm de Nüsha-i Mümtâze'nin Latin alfabesine aktarılması yer almaktadır. Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze ilk kez bir bütün olarak bu çalışmada yeni harflere aktarılmış ve bu alanda çalışacaklara katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1897 Turkish-Greek War, known in history as the“Thessaly War, Domeke Victory, Ottoman-Greek War”and resulting in the victory of the Ottoman Empire, had a great impact on Turkish literature. The Servet-i Fünûn magazine team prepared a special issue called Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze, with the income from its sale donated to the families of martyrs and veterans. This special issue includes well-known names of the period such as Tevfik Fikret, Recaizade Mahmut Ekrem, Cenap Şahabettin, Halit Ziya Uşaklıgil, etc. This study examines the Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze, which was published to provide material and moral support to the relief activities organized after the 1897 Turkish-Greek War. The thesis consists of three sections. The first section focuses on the brief history of the 1897 Turkish-Greek War and the reflections of the war on Turkish literature in general and on the Servet-i Fünûn journal in particular. The second section includes the preparation process, authorship, form and content features of the Servet-i Fünûn Nüsha-i Mümtâze. The third section includes in the Latin Alphabet of Nüsha-i Mümtâze. In this study, Nüsha-i Mümtâze of Serveti Fünûn was transferred to new letters as a whole for the first time and it is aimed to contribute to those who will work in this field.