Postmodern söylemle eğitime eleştirel bir bakış
Critical analysis of education with postmodern discourse
- Tez No: 94364
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışmada postmodern dönemin ideolojik ve kültürel söylemleri çözümlenmekte ve bu söylemlerin eğitime yansımaları tartışılmaktadır. Dönem tarihsel bir bakışla değerlendirildiği için ilk iki bölümde Aydınlanma ve modern dönemler incelenmiş ve bu dönemlerin özneyi biçimlendirme süreçleri üzerinde durularak bunların eğitime etkisi değerlendirilmiştir. Postmodern dönemin toplumsal pratikleri çözümlenerek döneme uygun bir eğitim modeli sunulmuştur. Postmodern dil ve söylem sorgulamaları sonucunda bir göndergede gösterene gösterilenden daha fazla değer verilmesi nedeniyle anlamın gösterene bağlı kaldığı, hatta anlamın göstergeler arası etkileşim sonucu oluştuğu görülmektedir. Bu da, postmodernizmin yapıbozumculuğun da etkisiyle yeni bir anlamsızlık ve belirsizlik ortamı yarattığını ortaya koymaktadır. Diğer bir deyişle postmodern söylem ve kültür öznelerin dil kullanımını kısıtlamakta ve bilince müdahale etmektedir. Dil kısıtlılığı kitle iletişim araçları ve bilişim teknolojileriyle de desteklendiği için postmodern söylem bütün yaşam alanlarına sızmakta ve böylece öznenin düşünce üretimi engellenmektedir. Postmodern dönemde toplumsal gelişmelerin söyleme bağlı olması eğitimin de postmodern söylemle yapıldığını göstermektedir. Postmodern söylemle yapılan eğitim üretime değil, tüketime yöneliktir ve dönemin tüketim kültürünün de etkisiyle eğitim metalaşmaktadır. Eğitimin metalaşması eğitimin malzemesi olan özneyi de etkilemekte ve postmodern özne tüketim bağımlı yetiştirilmektedir. Bu çalışmada eleştirel düşünce üretimine dönük alternatif bir eğitim modeli sunulmaktadır. Diğer yandan, postmodern dönemde yabancı dil bilmenin artan önemi değerlendirilmekte ve döneme uygun bir yabancı dil eğitim modeli sunulmaktadır. xc yükseköğretim kuruu. û.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, ideological and cultural discourses of the postmodern age are analysed and the implications of these discourses to education are discussed. The era was analysed from the historical point of view, therefore the Enlightenment and modern ages are analysed in first two chapters. The processes of shaping subject in those ages and the implications of them are particularly focused on, and by analysing the social life of postmodern era, an appropriate education model for this era is presented. Postmodern language and discourses are questioned and it is found that meaning in a referent depends on the signifier, because the signifier was given priority over the signified. In addition, meaning is shaped due to the interaction among referents; therefore it depends on intertexuality. This means that postmodernism, with the help of poststructuralism, creates a new meaningless era. In other words, postmodern discourse and culture have been restricting subjects' language-use and shaping their conscious. Restricted language-use is further affected by the media and computer technology, therefore postmodern discourse infiltrates into all areas of life easily and as a result of this, subjects' thought production is reduced. Both social processes and education are very relevant to discourse in the postmodern age. Education in postmodern discourse has a tendency for consumption, not production. In addition, as an output of consumer society and discourse of this period, education is regarded as a commodity. The subject is affected by this situation, (education becoming commodity) and his/her education is unaoidably linked to consumption. As a result of these factors, in this study, an alternative education model, which gives priority to critical thinking processes, is presented. In addition, the increasing importance of knowing a foreign language in the postmodern era is questioned, and a new language teaching method, appropriate for the age and the processes of language-acquisition, is presented.