Sosyal medya kullanım alışkanlıklarının lise öğrencilerinin akademik başarısına etkisi: Giresun örneği
The effect of social media usage habits on the academic success of high school students: Giresun example
- Tez No: 943641
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda hızla yaygınlaşan sosyal medya kullanımı, günümüzde insanların rutinleri arasına girmiş ve kullanan insan sayısının devamlı bir artış gösterdiği bir araçlar bütünü durumuna gelmiştir. İnternete erişim imkânının artmasıyla sosyal medya kullanımı ergenler arasında yaygınlaşmıştır. Günümüzde ergenler, orta yaş ve üzeri kullanıcılara oranla sosyal paylaşım ağlarında daha fazla vakit geçirmekte ve yer almaktadır. Sosyal medyada vakit geçirme süresi ve yoğunluğunun gün geçtikçe daha da artmakta olduğunu görmekteyiz. Sosyal medyanın eğitsel, geliştirici etkisi olduğu kadar yanlış ya da aşırı kullanımda ergenleri olumsuz etkileyen yönü de vardır. Öğrencilerinin sosyal medyada uzun zaman geçirmelerinin akademik başarılarını olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sosyal medyanın akademik başarı üzerindeki etkisi konusu önem arz etmektedir. Bu araştırma Giresun ilinde okuyan devlet okulundaki Giresun Fen Lisesi, Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi ve Giresun Atatürk Anadolu Liselerinde okuyan 9.,10.,11., ve 12.sınıf öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının akademik başarısına etkisi incelenmiştir. Araştırmada uygulanan anket sorularının genel olarak kategorik veri içermesi nedeniyle kategorik veri analizi (Ki-Kare) yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of social media,which has become widespread rapidly in recent years,has become a set of tools that has become one of the routines of people today and the number of people using it has increased continuously.With increasing access to the ınternet,social media use has become widespread among adolescents. Today adolescents spend more time and take part in social networks than middle-aged and older users. We see that the time and intensity of spending time on social media is increasing day by day. While social media has educational and developmental effects,it can also affect adolescents negatively when used incorrectly or excessively.It is thought that students spending long time on social media is one of the factors that negatively affect their academic achievement. For this reason,the effect of social media on academic achievement is important.In this research,the effect of social media usage habits of 9th, 10th,1 1th, 12th grade students studying at Gıresun Science High School ,Gıresun Hamdı Bozbag Anatolian High School and Gıresun Ataturk Anatolian High Schools in the public school in Gıresun was examined. The survey will be applied. The survey applied in the research since my questions generally contain categorical data,categorical data analysis (Chi-Square,) methods were applied.