Ortopedik, görme ve işitme engeli olan bireylerin yaşadığı sosyal dışlanma ve ürettiği stratejiler: Giresun merkez örneği
Social exclusion and strategies produced by individuals with orthopedic, visual and hearing impairments: Giresun center example
  1. Tez No: 943642
  2. Yazar: GÜRŞAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çalışmada ortopedik, görme ve işitme engeli bulunan bireylerin toplumsal alanlarda yaşadıkları zorluklar ve sosyal dışlanma durumları ve sosyal dışlanma karşısında topluma katılım sağlamak amacıyla ürettikleri baş etme stratejilerine yönelik deneyimleri çalışılacak, katılımcılarla yapılan görüşmeden edinilen veriler, baş etme stratejileri ve çözüm önerileri doğrultusunda sosyal alanlara tam katılım sağlamak amacıyla gereken çözüm önerileri sunulacaktır. Çalışma yalnızca ortopedik, görme ve işitme engelli bireyleri kapsamaktadır. Çalışma nitel yöntem ile yapılmış olup, fenomenolojik nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Edinilen veriler mülakat (görüşme) tekniği ile edinilmiş olup, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile edinilmiştir. Yapılan görüşmelerden edinilen sonuçlara göre, sosyal model ve sembolik etkileşimci yaklaşım bağlamında engelliliğin toplumsal olarak üretilen bir kavram olduğu tespit edilmiştir. Ortopedik, görme ve işitme engeli olan bireylere karşı önyargıların ve önyargılarla oluşturulan toplumsal çevrenin toplumsal alanlara katılımı kısıtladığı, engellilik, erişim engeli ve dışlanma oluşturduğu tespit edilmiştir. Dışlanma ve erişim engeli karşısında ise baş etme stratejileri oluşturdukları, stratejilerle erişilebilirliğini artırmaya ve sosyal dışlanmayı azaltarak sosyal içerme oluşturmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the experiences of individuals with orthopedic, visual and hearing disabilities in social areas and social exclusion situations and coping strategies they produce to participate in society in the face of social exclusion will be studied, the data obtained from the interview with the participants, coping strategies and solution suggestions will be presented in order to ensure full participation in social areas. The study covers only orthopedic, visually and hearing impaired individuals. The study was conducted by qualitative method and phenomenological qualitative research design was used. The data obtained were obtained by the interview technique and were obtained by semi-structured interview questions. According to the results obtained from the interviews, it has been determined that disability is a socially produced concept in the context of social model and symbolic interactionist approach. It has been found that prejudices against individuals with orthopedic, visual and hearing disabilities and the social environment created by prejudices restrict participation in social areas, create disability, access barriers and exclusion. It has been found that they create coping strategies in the face of exclusion and access barriers, try to increase accessibility with strategies and create social inclusion by reducing social exclusion.