Sağlık çalışanlarının psikolojik iyi oluşunu yeme davranışları, Akdeniz diyeti bağlılığı, fiziksel aktivite ve iş-yaşam dengesi bağlamında incelemesi
An examination of health workers' psychological well-being in the context of eating behaviors, Mediterranean diet adherence, physical activity, and work-life balance
  1. Tez No: 943640
  2. Yazar: CEMRE YAREN ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Psikolojik iyi oluş, bireyin yaşam kalitesini ve genel sağlığını etkileyen önemli bir faktördür. Bu süreç, stres yönetimi, iş-yaşam dengesi, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite gibi birçok değişkenle ilişkilidir. Özellikle sağlık çalışanları, yoğun ve stresli çalışma koşulları nedeniyle psikolojik iyi oluşlarını korumakta zorlanabilmektedirler. Literatürde, yeme davranışları, Akdeniz diyeti bağlılığı, fiziksel aktivite ve iş-yaşam dengesi ile psikolojik iyi oluş arasındaki olası ilişkiler konusunda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu araştırma, sağlık çalışanlarının psikolojik iyi oluş düzeylerini yeme davranışları, Akdeniz diyeti bağlılığı, fiziksel aktivite ve iş-yaşam dengesi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, sağlık sektöründe aktif olarak çalışan bireylerin katılması sağlanmış ve çeşitli ölçeklerle veriler toplanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve iş-yaşam dengeleri değerlendirilerek psikolojik iyi oluş ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Veri toplama sürecinde, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Yeni İş-Yaşam Dengesi Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Yetişkin Yeme Davranışları Ölçeği ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılar, yeme davranışları açısından belirli gruplara ayrılmış ve Akdeniz diyeti bağlılık seviyelerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, fiziksel aktivite ve iş-yaşam dengesi faktörlerinin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi de detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being is a crucial factor affecting an individual's quality of life and overall health. This process is associated with various variables, including stress management, work-life balance, dietary habits, and physical activity. Healthcare professionals, in particular, often struggle to maintain their psychological well-being due to intense and stressful working conditions. The literature contains a limited number of studies examining the potential relationships between eating behaviors, adherence to the Mediterranean diet, physical activity, work-life balance, and psychological well-being. This study aims to investigate the psychological well-being levels of healthcare professionals in the context of eating behaviors, adherence to the Mediterranean diet, physical activity, and work-life balance. Participants actively working in the healthcare sector were included in the study, and data were collected using various scales. The demographic information, dietary habits, physical activity levels, and work-life balance of the participants were evaluated, and their relationship with psychological well-being was analyzed. During the data collection process, the Psychological Well-Being Scale, the New Work-Life Balance Scale, the International Physical Activity Questionnaire, the Adult Eating Behavior Questionnaire, and the Mediterranean Diet Adherence Scale were used. Participants were categorized based on their eating behaviors and compared according to their level of adherence to the Mediterranean diet. Additionally, the effects of physical activity and work-life balance factors on psychological well-being were examined in detail.