Türkiye'de çocuk haklarının tarihsel gelişimi: Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri belgelerinin incelenmesi (1928-1995)
Historical development of children's rights in Türkiye: Examinitaion of Presidental State Archives documents (1928-1995)
- Tez No: 943659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Sosyal Hizmet, Tarih, Archive, Social Work, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çocuk hakları, disiplinlerarası nitelik taşıyan ve farklı bilim alanlarında ele alınan önemli bir konudur. Ancak Türkiye'de, bu alanda yapılan lisansüstü çalışmaların özellikle arşiv belgelerine dayalı olanlarının sayısı, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça sınırlıdır. Oysa gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da çocuk haklarına ilişkin yapılan incelemelerde, arşiv belgeleri başlıca bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Geçmiş ile günümüz arasında tarihsel bir bağ kuran arşivler, aynı zamanda geleceğe yönelik politika ve uygulamalarda başvurulan temel kaynaklardan biridir. Türkiye'de, başta Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurumlarının arşivleri araştırmacıların erişimine açılmış durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte çocuklara yönelik daha sistemli ve kapsamlı yasal düzenlemelerin geliştirilmeye başlandığı görülmektedir. Yeni Türk devleti, erken dönemlerinden itibaren çocukların korunmasına ve refahının artırılmasına yönelik politikalara önem atfetmiş; bu doğrultuda Atatürk'ün liderliği belirleyici bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, Atatürk dönemiyle başlayarak 1995 yılına kadar uzanan süreçte çocuk haklarına dair gelişmeler arşiv belgeleri temelinde analiz edilmiş, söz konusu belgelerde çocuk haklarına ve çocuk politikalarına etki eden hususların ele alınması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen yasal düzenlemeler ve arşiv belgeleri değerlendirildiğinde, çocuklara ilişkin meselelerin çoğunlukla dönemin toplumsal, ekonomik ve siyasal koşullarına bağlı olarak şekillendiği, dolayısıyla daha çok kısa vadeli ihtiyaçlara yanıt veren uygulamalara odaklandığı görülmüştür. Dolayısıyla çocuklara yönelik bütüncül ve uzun vadeli bir çocuk hakları politikası geliştirmeye yönelik atılan önemli adımlarla birlikte söz konusu dönemde henüz kurumsal bir nitelik kazanmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rights of children constitute a significant topic with an interdisciplinary line, examined in different scientific fields. In Türkiye, the quantity of postgraduate research in this area of study, particularly those incorporating archival resources, is considerably limited in comparison to European nations. In both Türkiye and Europe, archival materials serve as primary sources of information in research regarding children's rights. Archives, which provide a historical link between the past and the present, are also a primary source addressed in future policies and practices. The archives of many public organizations in Turkey, primarily the Presidency of the Republic State Archives, have been made accessible to researchers. The founding of the Republic of Türkiye marked the initiation of more systematic and comprehensive legal rules focused on children. From its very beginning, the new Turkish state prioritized policies focused on the safety and wellbeing of children, with Atatürk's leadership being influential in achieving this goal. This study analyzes advances in children's rights from the Atatürk era to 1995, analyzing archival documents to examine the factors that effected children's rights and child policies within these documents. Upon assessing the legal regulations and archival documents analyzed in this study, it became evident that issues concerning children were predominantly influenced by the social, economic, and political circumstances of the time period, resulting in an emphasis on practices that targeted to immediate needs. Consequently, it has been assessed that, despite significant progress made in formulating a comprehensive and enduring child rights policy, it had not yet acquired an institutional framework throughout that timeframe.