Kimerizmin adli DNA analizlerine ve kimliklendirmeye etkisi
The impact of chimerism on forensic DNA analysis and identification
- Tez No: 943692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
DNA analiz teknolojileri, 1980'lerden itibaren adli bilimlerde devrim yaratarak biyolojik delillerin değerlendirilmesinde yeni bir çağ açmıştır. Ancak kimerizm olgusu, bir organizmada genetik olarak farklı hücre popülasyonlarının bulunması nedeniyle, adli DNA analizlerinin kesinliğini sorgulanır hale getirmiştir. Bu çalışma, doğal (fetüs-anne mikrokimarizmi, ikiz füzyonu) veya yapay (organ nakli, kök hücre tedavisi) yollarla oluşan kimerizmin adli genetik analizler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle kimerizmin biyolojik temelleri ve klinik görünümleri ele alınmış, kimerizm tespit yöntemlerinin avantaj ve sınırlılıkları karşılaştırılmıştır. Farklı dokulardan (kan, saç, deri) elde edilen genetik profillerdeki tutarsızlıklar, uluslararası vaka çalışmaları ışığında değerlendirilmiştir. Bu araştırma, adli tıp uzmanları için kimerizm kaynaklı hata risklerini vurgulayarak DNA temelli delillerin yorumlanmasında dikkat edilmesi gereken noktalara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
DNA analysis technologies have revolutionized forensic sciences since the 1980s, opening a new era in the evaluation of biological evidence. However, the phenomenon of chimerism, the presence of genetically distinct cell populations in an organism, has called into question the accuracy of forensic DNA analysis. This study aims to examine the effects of natural (fetus-mother microchimerism, twin fusion) or artificial (organ transplantation, stem cell therapy) chimerism on forensic genetic analysis. In the study, the biological bases and clinical manifestations of chimerism are discussed, and the advantages and limitations of chimerism detection methods are compared. Inconsistencies in genetic profiles obtained from different tissues (blood, hair, skin) were evaluated in the light of international case studies. This study aims to shed light on the points to be considered in the interpretation of DNA-based evidence by emphasizing the risks of chimerism-related errors for forensic experts.