İzahname sorumluluğuna uygulanacak hukuk
The law applicable to prospectus liability
  1. Tez No: 943697
  2. Yazar: MELTEM ECE OBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DERYA TARMAN PEKBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmada, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi içeren izahnameden doğan sorumluluğa uygulanacak hukuk meselesi incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle izahname sorumluluğuna ilişkin davalarda yabancılık unsurunu gündeme getiren sermaye piyasası işlemlerine ilişkin bir çerçeve sunulmuş; ardından izahname sorumluluğunun vasıflandırılması meselesi ele alınmıştır. Bunu takiben izahname sorumluluğu hakkında yetkili hukuku belirleyecek olan kanunlar ihtilafı kuralının tatbikine ilişkin meseleler sermaye piyasalarının işleyişi gözetilerek tartışılmıştır. Bu incelemeler temel olarak Türk kanunlar ihtilafı hukukuna ilişkin olmakla beraber mesele karşılaştırmalı hukuk bakış açısıyla ele alınmış olup, bu kapsamda izahname sorumluluğuna uygulanacak hukuka dair Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre kanunlar ihtilafı kurallarındaki yaklaşımlar da irdelenmiştir. Sonuç olarak, Türk milletlerarası özel hukukunda izahname sorumluluğuna uygulanacak hukukun tespitine ilişkin çözüm ve reform önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines, the issue of determining the law applicable to prospectus liability claims arising from wrongful, misleading or omitting information. In this context, initially a framework of capital market transactions involving a foreign element which may give rise to prospectus liability claims are presented, following which the issue of the characterisation of prospectus liability is discussed. Next, the issues in the application of the relevant conflict of laws rules in determining the law governing the prospectus liability claims is examined against the backdrop of the functioning capital markets. Whilst this analysis is primarily centred around Turkish conflict of laws rules, a comparative law approach is adopted whereby the conflict of laws rules under the European Union, United States and Swiss laws are also examined pertaining to the applicable law questions in international prospectus liability claims. In conclusion, solutions and reform proposals are provided regarding the determination of the law applicable to prospectus liability claims under Turkish private international law.