Merkez bankaları ve çeşitli ülkelerin merkez bankalarının performanslarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile kıyaslanması
Comparison of the performances of central banks and various central banks with multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 943696
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF MURAT KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Merkez bankası, bir ülkenin para politikasından ya da parasal sisteminden sorumlu olan aynı zamanda kâr amacı gütmeyen kuruluştur. Merkez bankası işlev ve sorumluluklarını yerine getirmesi sonucunda ülkeye ve ekonomiye olan güven artmaktadır. Merkez bankası, ekonominin düzgün işlemesi için stratejik kararlar almaktadır. Ülkede finansal istikrarı sağlamada hassas bir rol oynamaktadır. Merkez bankası bilançoları bir bilgi kaynağı niteliğindedir ve bir ülkenin ekonomik sağlığı ve finansal istikrarı bakımından son derece önemli bir göstergedir. Dolayısıyla, para politikasının durum ve sonuçlarını içerdiği için ekonomideki karar birimlerinin tutumlarını yönlendirirken takip edebileceği bir bilgi kaynağı olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli seçili ülkelerin merkez bankalarının Performanslarını 2023 ile 2022 yılları dahil edilerek çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan ENTROPİ tekniği ile kriter ağırlıklarının ölçülmesi ve TOPSIS, Gri ilişkisel analiz, COPRAS tekniği ile ülkelerin merkez bankalarının performanslarının kıyaslanmasıdır. 7 adet alternatif (ülke) ve 5 kriterden oluşmaktadır. Değerlendirmenin sonucunda merkez bankalarının performansları belirli kriterler çerçevesinde sıralanması yapılmıştır. Sıralama sonucunda en yüksek ve en düşük performansa sahip merkez bankaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Central Bank is a non-profit organization that is responsible for the monetary policy or monetary system of a country. As a result of the Central Bank fulfilling its functions and responsibilities, confidence in the country and the economy increases. The Central Bank makes strategic decisions for the smooth functioning of the economy. It plays a sensitive role in ensuring financial stability in the country. Central Bank balance sheets are a source of information and are an extremely important indicator of the economic health and financial stability of a country. Therefore, since it contains the status and results of monetary policy, it is known as an information source that decision-making units in the economy can follow while directing their attitudes. The aim of this study is to measure the performance of the Central Banks of various countries by using the ENTROPY technique, which is one of the multi-criteria decision-making methods, and to compare the performance of the Central Banks of countries using the TOPSIS, Gray relational analysis, and COPRAS techniques, by including the performances of the Central Banks of various countries between 2023 and 2022. It consists of 7 alternatives (countries) and 5 criteria. As a result of the evaluation, the performances of the Central Banks were ranked within the framework of certain criteria. The Central Banks with the highest and lowest performance were identified.