Suriye ve Türkiye'de mercimek ve nohut hasadında mekanizasyon olanaklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
Research on lentil and chickpea harvest mechanization in syria and Turkey
  1. Tez No: 95507
  2. Yazar: YAHYA EL SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
öz DOKTORA TEZİ X 30ha) işletme sahibidir. Çiftçilerin %46.8'i elle hasat, %43.8'i makineli hasat yapmış ve %9.4'ü makineli hasat denemiş, Mat daha sonra vazgeçmiştir. Bu anket sonuçlan ışığında Suriye ve Türkiye'de mercimek hasadında uygulanan dört farklı hasat-harman yöntemleri belirlenmiştir. Bunlar, L Yöntem: Elle yolma + toplama + taşıma + harman makinesiyle harmanlama, İL Yöntem: Çift bıçaklı çayır biçme makinesiyle biçme + toplama + taşıma + harman makinesiyle harmanlama, uX Yöntem: Biçme-namlı yapma makinesi ile biçme + toplama + taşıma + harman makinesiyle harmanlama. IV. Yöntem: 3 m'lik tablalı biçerdöver ile hasat ve harmandır. Araştırma da bu hasat ve harman yöntemleri denenmiştir. L Yöntemdeki toplam tane kayıpları ortalama %1 1.0, toplam saman kaybı ortalama %8.2 ve toplam tüketilen enerji 1791 MJ/ha bulunmuştur. E yöntemde bu değerler sırasıyla %15İ, %152 ve 1560 MJ/ha'dır. IIL yöntem ise %23.1, %22J ve 2053 MJ/ha'dır. IV. Yöntemde %163, %100 ve 902 MJ/ha olarak bulunmuştur. Nohut hasadında ise, sadece biçerdöver denenmiştir. Değişik ilerleme hızlarında toplam tane kayıpları belirlenmiştir. Bu değerler 3.1 km/h hızda ortalama %35.7, 4.4 km/h %323 ve 6.8 km/h hızda ortalama %45.3 olarak bulunmuştur. Nohut hasadında toplam tüketilen enerji 1063 MJ/ha'dır. Her iki ürün için hasat-harman işleri sırasında kullanılan makinelerin iş başarılan belirlenmiştir. Ayrıca mercimekte yedi çeşidin, nohutta sekiz çeşidin makineli hasada yönelik özellikleri belirlenmiştir. Mercimekte, nohutta tane düşey dağılımı belirlenmiş ve dağılım ağacının grafiği çizilmiştir, hasat döneminde bitki, bakla ve tane nem oranının değişimi belirlenmiştir. Araştırma sonucu olarak, iki kademeli yeni bir mercimek hasat yöntemi ve yeni bir biçme-toplama mercimek hasat makinesi önerilmiştir, önerilen yöntem, bir biçme-toplama makinesiyle bir çekilir harman makinesi kullanılarak Od kademeli hasat ve harmanı içermektedir. Biçme-toplama, makinesi ürünü biçip öbekler halinde tarlaya bırakan bir makinedir. Çekilir harman makinesi için savurmalı sapdöver harman makinesi üzerinde değişiklikler yaparak tarlada çekilebilir bir yapıya getirilmesi önerilmiştir. Bu makine ile tarlada ilerlerken toplanan öbekler makineye işçiler yardımıyla yedirilmektedir. Bu makinede taneler makine üzerindeki depoya, saman ise birlikte çekilen römorka üflenerek gönderilmektedir. Araştırma kapsamında ayrıca bitkilerin tane düşey dağılımını belirlemek amacıyla biçip emerek çalışan elektrikli örnek alma makinesi geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeleri : Mercimek, Nohut, Hasat, Biçme Makinesi, Enerji Tüketimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS RESEARCH ON LENTIL AND CHICKPEA HARVEST MECHANIZATION IN SYRIA AND TURKEY YAHYA EL SALEH DEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. M. Tunç ÖZCAN Jury : Assoc. Prof. M. Tunç ÖZCAN :Dr. William ERSKINE : Prof. Dr. Yusuf ZEREN : Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVEN : Prof. Dr. Emin GÜZEL Lentil {Lens culinaris Medik.) and chickpea (Cicer arietinum L.) are the most important pulse crops in both Syria and Turkey in production and export. The use of machines on lentil and chickpea is at a low technical level, especially in harvesting and threshing. The use of the combine harvester on chickpea is widespread. In contrast, for lentil the adopted harvest systems require much more labour. In this study, a survey was conducted with 171 farmers in major lentil-producing areas in Syria and Turkey. Farm lentil area was small (30 ha) in 12.3% of interviewed farmers. Mechanical harvesting adopters were 43.8% of sample, non-adopters 46.8% and 9.4% of sample had tried mechanical harvesting but later quit. According to survey results, four different methods of harvest-threshing were adopted on lentil harvesting in both countries. These methods are: L Method: Hand pulling + collection + transportation + threshing by thresher. D*. Method: Cutting by double knife collection + transportation + threshing by thresher. IH. Method: Cutting and collection by self-propelled mower + transportation + threshing by thresher. IV. Method: completely harvest-threshing by combine. Four methods were tested on lentil trials. The header of the combine used was 3 m wide. In the first method, total seeds losses were 11.0% of yield, total straw losses were 8.2% of yield and total consumption“required”energy was 1791 MJ/ha. In the second method were 15.9, 15.2, 1560 MJ/ha, in the third method were 23.1%, 22.5%, 2054 MJ/ha and in the fourth method were 16.3%, 100% and 902 MJ/ha respectively. However only harvest by combine for different speeds was tested on chickpea. On the speed of 3.1 km/h, total seed losses were 35.7% of yield. In the 4.4 km/h and 6.8 km/h speeds total seed losses were 32.3% and 45.3% of yield respectively. The total consumption energy in chickpea harvesting operation was 1064 MJ/ha For both crops, field efficiency of the methods and used machines were determined during harvest and threshing operations. Moreover, the special characteristics for the mechanical harvest of different selected varieties of lentil (7 varieties) and chickpea (8 varieties) were tested. The density of seeds within the aerial canopy of lentil was determined in 2.5 cm intervals and 5 cm intervals on chickpea to produce a density tree diagram for each variety. In the meantime the pattern of moisture change in seeds, pods and plant was measured for each lentil variety during the harvest period. As a result of the research, a new two-step lentil harvesting method and a new cut-collecting harvest machine are suggested This two-step method includes the use of a cut-collecting machine and thresher drawn by the tractor. The cut-collecting machine cuts the plants leaving them as heaps in the field. For the second machine, some modifications on a thresher have been suggested in order to have a pulled machine by the tractor. The feeding of this machine done through its forward movement in the field by workers. The seeds go to the store of the machine, whereas the straw is blown into a special trailer that is also drawn by the tractor. Moreover in this study, an electric small cuter bar with vacuum system has been designed in order to determine the seed density on plants. Key words : Lentil, Chickpea, Harvest, Mower, Energy Consumption. n