Ayçiçeği tohumu kabuğunu kıran makinanın geliştirilmesi
The Developing of a machine crackes the cover of sunflower seeds
  1. Tez No: 9436
  2. Yazar: İLKNUR GÖKNUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora T esi AYÇİÇ&Î TOHUMU KABU?UNU KIRAK MAKÎNAHIN GELİŞTİRİLMESİ İlknur GÖKHUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilin Dalı Danışman : Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1990, Sayfa : 106 Jüri : Prof, Dr. Rahmi KESKİ U Prof-. Dr.Baha GJUNALIGÎL Doç Dr Selçuk ARIK Bu çalışmada, tarafınızdan tasarlanarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Mekanizasyon Bölümü Atölyesin de imal edilen yağlık ayçiçeği tohumu kabuk kırma ayırma makinasının ideal çalışma koşulları belirlenmiştir. Deneylerde 1988-89 yılı Tekirdağ ve Polatlı yörelerinden elde edilen VNIIMK yağlık ayçiçeği tohumları kullanılmıştır. Makinanın kabuk kırma ünitesi, batör-kontrbatörden oluşmaktadır. Üç değişik batör pervaz tipinin, beslene silin diri devrinin, batör devrinin, batör-kontrbatör arası aralık miktarının, tohumların kırma ünitesinden birden fazla geçirilmesinin kabuk kırsa ünitesinin İş başarısını karakterize eden kabuk kırma etkinliği, ufalanmış tohum yüzdesi, zedelenmiş to hum yüzdesi, sağlam tohum yüzdesine etkisi araştırılmıştır. Deneyler sonucunda kırıcı yüzeyi hafif yivli batör pervaz tipinde, besleme silindiri devrinin 30 min-1, batör devrinin 500 min-1l, batör-kontrbatör arası aralık miktarının 2 mm olması koşulunda ve tohumların kırma ünitesinden tek geçişinde % 80 kabuk kırma etkinliğine ulaşılmıştır. Ayırma ünitesi; vantilatör, elekler ve hava kanalın dan oluşmuştur. Deneyler sonucunda preslere gönderilecek tohum İçleri içinde % 8 oranında kabuk kalması sağlanmıştır. Kabuk kırma ve ayırma ünitelerinin çeşitli çalışma koşullarında güç tüketimleri ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Yağlık ayçiçeği tohumu, kabuk kırma-ayırma maki naşı, kabuk kırma etkinliği, ufalanmış tohum yüzdesi, zedelenmiş tohum yüzdesi, sağlam tohum yüzdesi, batör-kontrbatör, batör pervazları, vantilatör, elek, hava' kanalı.
Özet (Çeviri)
ili ABSTRACT PhD TbesİB TEE DEVELOPING OF A MACHINE CRACKES THE COVER OP SUNFLOWER SEEDS İlknur GtfcHUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Rahmi KESKİtf 1990, Page x 106 Jury : Prof, Dr. Rahni KESKtfl Prof «Dr.Baha G« TÜHALIGİL ABSOC.Prof. Dr. Selçuk ARIH In this study, ideal working conditions of the machine of cracking and separating oil sunflower seeds, which had been designed and made in Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Mechanisation, have been determined. On the VNIXMK oil sunflower seeds variety have been used, which provided from Tekirdağ and Polatlı area produced in 1988- 89. Cover cracking unit of the machine consist of a drum and a concave. In this study, effects of the three different type drum beaters, feeding cylinder speeds, and clearances between drum and concave, on the cover cracking as the percentage of the cracked seeds, seeds damage and amount of normal seeds have been investigated-. According to the test results, with the drum when the feeding rasp bar cylinder speed is 30 rpm; drum speed 1500 rpm, clear e nee between drum and concave is 2 mm, with single opera* tion, about 80 percent of seeds have been cracked effectively..Separating unit, consiBt of a fun, sieves and air duct. According to the test results the seeds have been separated 92 percent effectiwely from their covers. In addition to above results, the power consumptions of cover cracking, and separating units olso have been measured. KEY WORDS : Oil sunflower seeds, cover cracking and separating machine, cracking effectiveness, cruched seed per centage, demaged seed percentage, normal seed per centage, drum and concave drum rasp bars, fun, sieves, and air duct.