Türk ceza hukukunda hukuka uygunluk nedenlerinde sınırın aşılması
Exceeding the limits of justification grounds in Turkish criminal law
  1. Tez No: 943706
  2. Yazar: NURAN HAYDAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EYLEM AKSOY RETORNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
TCK md. 27, ilki İtalyan, ikincisi Alman hukuklarından devşirilmiş hukuki mahiyetleri ve sonuçları birbirinden farklı iki hükmü bünyesinde barındıran bir düzenlemedir. İlk fıkra, hukuka uygunluk nedenlerinde sınırın taksirle aşılmasını düzenleyen ve haksızlık muhtevası üzerinde etkili olan bir hükümken, ikinci fıkra yalnızca meşru savunma hukuka uygunluk nedeninde manevi unsura bakılmaksızın korku ve telaşla sınırın aşılmasını düzenleyen bir mazeret nedenidir. Sınır mefhumu, bir hukuka uygunluk nedeninin herhangi bir şartının son had çizgisi olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla sınırın aşılması hem ölçü hem zaman hem de kişi şartları bakımından ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Her iki fıkra bakımından da temel şart, ilgili hukuka uygunluk nedeninin hatadan arınmış olarak tam teşekkülüdür. İşte bu çalışma, bir hukuka uygunluk nedeninin ne zaman mevcut sayılacağı, sınırlarının neler olduğu ve bu sınırların hangi manevi unsurlarla hangi şartlar altında aşılabileceği, aşımın hataya dayanmasının ya da belirli duygular altında gerçekleştirilmesinin etkileri ile hangi aşım türünde hangi sonuçların uygulanacağını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Article 27 of the Turkish Penal Code contains two provisions derived from different legal systems—Italian and German criminal law—each with distinct legal characteristics and consequences. The first paragraph addresses exceeding the limits of justification grounds due to negligence, impacting the content of unlawfulness. The second paragraph, on the other hand, refers solely to self-defense as a justification ground, regardless of the mens rea, regulating exceeding its limits under fear or distress as a ground for excuse. The concept of“limit”can be defined as the ultimate boundary of any condition of a justification ground. Therefore, exceeding the limit should be analyzed separately in terms of measure, duration, and affected person. For both paragraphs, the fundamental requirement is the complete formation of the relevant justification ground, free from error. This study aims to examine when a justification ground is considered to exist, what its limits are, and under which mental elements and conditions these limits can be exceeded. It further explores the effects of the breach being based on error or executed under specific emotions, as well as the consequences applicable to different types of exceedances