Türk ceza hukukunda görevin yerine getirilmesi
Fulfillment of duty in Turkish criminal law
- Tez No: 763391
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Görevin yerine getirilmesi halinde fiil hukuka uygundur ve suç oluşmaz. Görev kanundan veya amirin emrinden kaynaklanabilir. Fiilin kanundan kaynaklandığı hal bakımından kaynak hukuk normu olarak anlaşılmalıdır. Amirin emrini yerine getiren kişinin fiili yine dolaylı olarak hukuk normunun yerine getirilmesidir. Amirin emrinin yerine getirilmesi ve kanunun hükmünün yerine getirilmesi arasında nitelik farkı bulunmamaktadır. Hukuk normunun doğrudan veya dolaylı olarak bir yandan görev yükleyip diğer yandan görevin yerine getirilmesini hukuka aykırı olarak nitelendirmesi çelişmezlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Amirin emrinin yerine getirilmesi halinin kusur üzerinde etki doğuracağını savunan görüşlere karşın kanaatimizce görev ister kanundan ister emirden kaynaklansın yerine getirilmesi hukuka uygunluk nedenidir. Bu kapsamda hata ve sınırın aşılması halleri hukuka uygunluk nedenlerine ilişkin olarak incelenmelidir. Çalışmada ilk bölümde kavramın genel hatları ve mevzuattaki görünümü incelenmiştir. Kurumun hukuki niteliği yine ilk bölümde incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümler kaynağın hukuk normu ve amirin emri olduğu hallerin şartlarına ilişkindir. Hata ve sınırın aşılması hali ise tüm kurumu kapsayacak biçimde son bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of fulfilling a duty, the act is lawful, and there is no crime. Duty may arise from the law or the order of the superior. When an act originates from the code, the source of it should be understood as the legal norm. The action of the person who fulfills an order of the superior also means indirectly fulfilling the legal norm. There is no qualitative difference between the execution of a superior's order and the fulfillment of the provision of a code. It is incompatible with the principle of non-contradiction that the legal norm directly or indirectly imposes a duty on the one hand and characterizes the fulfillment of it as unlawful on the other. Despite the opinions that argue that the execution of the superior's order will affect the guilt, in our opinion, fulfillment of duty is a justification, whether it is due to the law or an order. Error and exceeding the limits concepts should be examined in this context. The first part of the study contains the general lines of the concept and its appearance in the legislation. The legal nature of the institution also is in the first chapter. The second and third sections are about the conditions of the cases where the source is the legal norm and superior's order. The error and exceeding the limits of justification are examined in the last section to cover the whole institution.