İhsan Oktay Anar'ın romanlarında yabancılaşma
Alienation in İhsan Oktay Anar's novels
- Tez No: 943707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Türk edebiyatına roman ve hikayeleriyle önemli bir yere sahip olan İhsan Oktay Anar'ın romanlarındaki karakterlerde görülen yabancılaşma eğilimleri farklı ve benzer yönleriyle ele alınmıştır. Roman kahramanları kendine, topluma, mekâna, zamana, ölüm arzusu ya da öldürme isteği gibi yabancılaşma yönleriyle incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde İhsan Oktay Anar'ın romancılığı, romanlarında görülen yabancılaşma çeşitleri ve yazarın bu konuyu hangi şekilde işlediği hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde yabancılaşma kuramları, çeşitleri, sebepleri bu kuramlar üzerindeki çalışmalar üzerinden başlıklar halinde aktarılarak bilgi verilmiştir. İkinci bölümde yazarın postmodern romancılığı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ana bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise İhsan Oktay Anar'ın romanlarında görülen yabancılaşma türleri dört başlık altında sınıflandırılarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Roman karakterleri romanda anlatılan davranışlarına göre uygun başlık altında analiz edilmiştir. Romanlarda benliklerine ulaşamamış, kendi potansiyellerinin farkına varamamış, hayata karşı duyarsızlaşmış, toplumun kuralları kendilerine anlamsız gelen ve sergilemesi gereken davranışları sergileyemeyen neticesinde yabancılaşan karakterler incelenmiştir. Roman karakterleri kimi zaman kendilerine anlamsız gelen durumlardan kurtulmaya çalışırken kimi zaman yabancılaştığı şeyin farkında değillerdir bunun sonucunda benliklerinden soyutlanarak boşluk duygusuna düşerler. Bu tezde yabancılaşmanın romanlarda görülme şekillerinden yola çıkılarak karakterler üzerinde psikolojik tahliller yapılmıştır. Anar'ın romanlarındaki karakterlerin yaşadıkları yabancılaşma hali üzerinde durulmuştur. Karakterlerin yaşadıkları sorunlar, benlik algıları, karanlıkta kalmış yönleri incelenerek hangi türde ve yabancılaşmaya neden olan durumlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the alienation tendencies seen in the characters in the published novels of İhsan Oktay Anar, who has found an important place in Turkish literature with his novels and stories, are discussed with different and similar aspects. The protagonists of the novel are examined in terms of alienation from themselves, society, space, time, such as the desire to die or the desire to kill. In the introductory part of the thesis, information is given about İhsan Oktay Anar's novelism, the types of alienation seen in his novels and the way in which the author deals with this subject. In the first part of the thesis, theories, types and causes of alienation are given by conveying them under headings through the studies on these theories. In the second part, the postmodern novelism of the author is emphasized. In the third part, which constitutes the main part of the study, the types of alienation seen in İhsan Oktay Anar's novels are classified under four headings and tried to be analyzed. The characters of the novel are analyzed under the appropriate title according to their behaviors described in the novel. In the novels, characters who have not been able to reach their selves, who have not realized their own potential, who have become desensitized to life, who have become alienated as a result of the rules of the society that seem meaningless to them and who cannot exhibit the behaviors they should exhibit are examined. While the characters of the novel sometimes try to get rid of situations that seem meaningless to them, sometimes they are not aware of what they are alienated from, as a result, they are isolated from their selves and fall into a sense of emptiness. In this thesis, psychological analyzes were made on the characters based on the ways in which alienation is seen in the novels. The alienation of the characters in Anar's novels is emphasized. By examining the problems experienced by the characters, their self-perceptions, and their dark aspects, what kind of situations and situations that cause alienation were reached