Periton diyalizi hastalarında K vitamini eksikliği ve vasküler kalsifikasyon ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 943753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZANT HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, PD hastalarında K vitamini eksikliği ile VK arasındaki ilişkinin, eş zamanlı ölçülen PIVKA-II, dp-uc MGP ve BMP-2 düzeyleri ile karotis plak varlığı üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GİRİŞ: KBH'de VK, kardiyovasküler mortalitenin güçlü bir belirtecidir. K vitamini, VK inhibitörü olan MGP'nin aktif hale gelmesi için gereklidir. K vitamini eksikliğinde dp-uc MGP düzeyleri artar ve VK süreci hızlanır. PIVKA-II, K vitamini eksikliğinin bir belirteci olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, BMP-2 vasküler düz kas hücrelerinin osteoblast benzeri hücrelere dönüşümünü tetikleyerek VK mekanizmasında rol oynar. Ancak, bu belirteçlerin aynı anda değerlendirilerek VK sürecine etkilerinin incelendiği çalışmalar sınırlıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER : Tek merkezli, prospektif kohort çalışmasına 60 PD hastası dahil edilmiştir. Serumda PIVKA-II, dp-uc MGP ve BMP-2 düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiş, VK değerlendirmesi USG ile karotis plak varlığı üzerinden yapılmıştır. Aynı hasta grubunda 1 yıl sonra biyobelirteçler ve karotis plak durumu tekrar değerlendirilmiş, uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. BULGULAR VE SONUÇ : Bazal ölçümlerde, karotis plağı olan hastalarda PIVKA-II, dp-uc MGP ve BMP-2 düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. 1 yıllık takipte PIVKA-II ve BMP-2 düzeylerinde anlamlı artış izlenirken, dp-uc MGP'de anlamlı değişim gözlenmemiştir. Lojistik regresyon analizinde yaş ve PIVKA-II bazal değeri anlamlı değişkenler olarak kalmıştır. PIVKA-II için ROC analizinde optimal kesme değeri 35 mAU/ml olarak belirlenmiş (sens: %86.1, spes: 11 %50). Yeni plak gelişim oranı 6/24 (%25) olarak saptanmıştır. Hasta sayısı sınırlı olmakla birlikte, yeni plak gelişen hastaların 0. yıl BMP-2 düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışma, PD hastalarında K vitamini eksikliğini biyokimyasal belirteçler ve karotis plak varlığı üzerinden değerlendiren ilk araştırmadır. Ayrıca, VK sürecinde PIVKA-II, dp-uc MGP ve BMP-2'nin aynı anda incelendiği ilk çalışmadır. PIVKA-II'nin VK için prediktif değeri ortaya konmuş ve optimal kesme noktası 35 mAU/ml olarak belirlenmiştir. Yeni plak gelişiminde BMP-2'nin yüksek düzeyde olması dikkat çekicidir. Sonuçlarımız, K vitamini eksikliği ve ilişkili belirteçlerin VK sürecindeki rolünü desteklemekte olup, daha geniş kohortlarda uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the relationship between vitamin K deficiency and VC in PD patients by assessing PIVKA-II, dp-uc MGP, and BMP-2 levels alongside carotid plaque presence, all measured simultaneously. INTRODUCTION: In CKD, VC is a strong predictor of cardiovascular mortality. Vitamin K is essential for activating MGP, an inhibitor of VC. In vitamin K deficiency, dp-uc MGP levels increase, accelerating the VC process. PIVKA-II is used as a biomarker for vitamin K deficiency. Additionally, BMP-2 promotes the transformation of vascular smooth muscle cells into osteoblast-like cells, contributing to VC. However, studies simultaneously evaluating these biomarkers in the VC process are limited.. MATERIALS AND METHODS : This single-center, prospective cohort study included 60 PD patients. PIVKA-II, dp-uc MGP, and BMP-2 levels were measured using ELISA, while VC was assessed via USG based on carotid plaque presence. The same biomarkers and carotid plaque status were re-evaluated after one year, and appropriate statistical methods were applied. RESULTS AND CONCLUSION: At baseline, patients with carotid plaques had significantly higher PIVKA-II, dp-uc MGP, and BMP-2 levels. Over one year of follow-up, PIVKA-II and BMP-2 levels increased significantly, while dp-uc MGP remained unchanged. Logistic regression identified age and baseline PIVKA-II as significant variables. ROC analysis determined an optimal PIVKA-II cutoff value of 35 mAU/ml (sens: 86.1%, spes: 50%). The incidence of new plaque formation was 13 6/24 (25%). Although the sample size was limited, patients who developed new plaques had significantly higher baseline BMP-2 levels. This study is the first to evaluate vitamin K deficiency in PD patients through biochemical markers and carotid plaque presence. Additionally, it is the first to assess the roles of PIVKA-II, dp-uc MGP, and BMP-2 in the VC process simultaneously. PIVKA-II was identified as a predictive biomarker for VC, with an optimal cutoff of 35 mAU/ml. The association between elevated BMP-2 levels and new plaque formation is notable. These findings support the role of vitamin K deficiency and related biomarkers in VC, emphasizing the need for larger, long-term cohort studies.