Yozgat ilinde yetiştirilen karadut (Morus nigra L.) genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological, morphological and pomological characteristics of black mulberry (Morus nigra L.) genotypes grown in Yozgat province
- Tez No: 943769
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Yozgat ilinden selekte edilen 11 karadut (Morus nigra) genotipinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerini belirlemek amacıyla 2023 yılında yürütülmüştür. Yapılan fenolojik gözlemler sonucunda tomurcuk kabarma zamanı 17 Nisan- 10 Mayıs, çiçeklenme zamanı 24 Nisan-17 Mayıs ve hasat tarihi 16 Haziran-14 Temmuz olarak kaydedilmiştir. Yaprak özellikleri üzerinde yapılan ölçümlerde; yaprak eni 6,06-13,18 cm, yaprak boyu 9,38-17,38 cm, yaprak sap uzunluğu 2,10-4,66 cm ve yaprak sapı kalınlığı 1,23-2,72 cm olarak belirlenmiştir. Ayrıca yaprak klorofil içeriği (SPAD) 31,08-42,48 ve antosiyanin içeriği (ACI) 4,92-11,37 arasında değişmiştir. Meyve üzerinde gerçekleştirilen pomolojik analizler sonucunda; meyve ağırlığı 2,62-4,09 g, meyve eni 13,16-17,00 mm, meyve boyu 18,35-25,00 mm, meyve sap uzunluğu 3,32-9,50 mm ve meyve sap kalınlığı 0,66-1,68 mm olarak ölçülmüştür. Meyve renk ölçümlerinde ise L değeri 15,49-21,99, a değeri 1,61-17,85 ve b değeri 1,29-7,42 arasında bulunmuştur. Meyvelerin SÇKM değeri %10,05-22,00, pH değeri 3,65-5,87, titre edilebilir asit miktarı %0,77-2,9, C vitamini içeriği 13,99-24,00 mg.100g-1, toplam fenolik madde miktarı 417,27-972,54 mgGAE.100g-1 ve antioksidan içeriği 129,71-178,37µgAAE.ml-1 arasında değiştiği görülmüştür. Değiştirilmiş tartılı derecelendirme sonucunda genotipler 370-870 arasında puanlar almıştır. Ümit var seçilen genotiplerin korunması, çoğaltılarak üreticilere sunulması ve yapılacak gelecekteki çalışmalara rehberlik etmesi açısından önemli olduğu belirlenmiştir. Seleksiyon çalışmasında en yüksek puanı alan 66MSB03, 66ÇKR04 ve 66MSB01 genotipleri üreticilere tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2023 to determine the phenological, morphological and pomological characteristics of 11 black mulberry (Morus nigra) genotypes selected from Yozgat province. As a result of phenological observations, bud swelling time was recorded as April 17-May 10, flowering time as April 24-May 17 and harvest date as June 16-July 14. In the measurements made on leaf characteristics; leaf width was determined as 6.06-13.18 cm, leaf length as 9.38-17.38 cm, leaf petiole length as 2.10-4.66 cm and leaf petiole thickness as 1.23-2.72 cm. In addition, leaf chlorophyll content (SPAD) varied between 31.08-42.48 and anthocyanin content (ACI) varied between 4.92-11.37. As a result of pomological analyzes carried out on the fruit; fruit weight was measured as 2.62-4.09 g, fruit width as 13.16-17.00 mm, fruit length as 18.35-25.00 mm, fruit stem length as 3.32-9.50 mm and fruit stem thickness as 0.66-1.68 mm. In fruit color measurements, L value was found to be 15.49-21.99, a value was found to be 1.61-17.85 and b value was found to be 1.29-7.42. It was observed that the TSS value of the fruits varied between 10.05-22.00%, pH value between 3.65-5.87, titratable acidity between 0.77-2.9%, vitamin C content between 13.99-24.00 mg.100g-1, total phenolic substance amount between 417.27-972.54 mgGAE.100g-1 and antioxidant content between 129.71-178.37µgAAE.ml-1. As a result of the modified weighted ranking, the genotypes received scores between 370-870. It was determined that there is hope that the selected genotypes are important in terms of protection, multiplication and presentation to producers and guiding future studies. The genotypes 66MSB03, 66ÇKR04 and 66MSB01, which received the highest scores in the selection study, were recommended to producers.