Etnosentrzimin e-ticaret sitelerinde satın alma davranışı üzerinde etkisi: Azerbaycan örneği
The effect of ethnocentrism on buying behavior on ecommerce sites: The case of Azerbaijan
- Tez No: 943770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde tüketiciler ihtiyaçlarını gidermek için e-ticaret sitelerini aktif şekilde kullanmaktadır. Küreselleşme ile birlikte artan rekabet koşullarından e-ticaret siteleri de etkilenmiştir. Bu doğrultuda e-ticaret siteleri farklı pazarlama stratejileri geliştirerek rakiplerinin önüne geçmeye çalışmaktadır. Yerli sermayeye ait e-ticaret siteleri özellikle tüketicilerin etnosentrik eğilimlerini harekete geçirerek satın alma davranışlarını tetiklemeyi amaçlamaktadır. Azerbaycanlı tüketiciler ekseninde gerçekleştirilen bu çalışmada tüketicilerin etnosentrizm düzeylerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada Azerbaycanlı tüketicilerin etnosentrizm düzeyleri ve satın alma davranışlarının demografik özelliklerine göre anlamlı fark gösterip göstermediği de belirlenmeye çalışılmıştır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda öncelikle literatürden çıkarımla araştırma modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan modeli sınamak için 1 Ağustos-15 Aralık 2024 tarihleri arasında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde yaşayan 508 tüketici ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilere yapılan analizler neticesinde etnosentrizmin satın alma davranışı üzerinde oldukça güçlü düzeyde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Etnosentrizmin internet üzerinden yapılan alışverişlerde de belirleyici faktör olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca çalışmada Azerbaycanlı tüketicilerin etnosentrizm düzeyleri ve satın alma davranışlarının demografik özelliklerine göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara esas olacak şekilde birtakım önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Azerbaycan, Etnosentrizm, Satın Alma Davranışı, Tüketici, E-Ticaret Sitesi
Özet (Çeviri)
Today, consumers actively use e-commerce sites to meet their needs. E-commerce sites have also been affected by the increasing competition conditions with globalization. In this direction, e-commerce sites try to get ahead of their competitors by developing different marketing strategies. E-commerce sites owned by domestic capital aim to trigger purchasing behaviors by activating the ethnocentric tendencies of consumers. In this study conducted on the axis of Azerbaijani consumers, it is aimed to examine the effect of consumers' ethnocentrism levels on their purchasing behavior. In addition, it was also tried to determine whether the ethnocentrism levels and purchasing behaviors of Azerbaijani consumers show a significant difference according to their demographic characteristics. In line with the determined objectives, the research model was created by inferring from the literature. In order to test the model, a survey was conducted with 508 consumers living in Baku, Azerbaijan between August 1 and December 15, 2024. As a result of the analysis of the collected data, it was determined that ethnocentrism has a very strong effect on purchasing behavior. Ethnocentrism was also found to be a determining factor in online shopping. In addition, it was determined that the ethnocentrism levels and purchasing behaviors of Azerbaijani consumers showed a significant difference according to their demographic characteristics. Some suggestions have been made based on the findings obtained. KEYWORDS: Azerbaijan, Ethnocentrism, Purchasing Behaviour, Consumer, E-Commerce Site