El tercihleri ve sağ el kullanımı yönünde görülen baskının kaygı, sosyal kaygı, benlik saygısı ve travma ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of handed preferences and right-handed pressure with anxiety, social anxiety, self-esteem and trauma
- Tez No: 943780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, el tercihleri ve sağ el kullanımı yönünde görülen baskının, benlik saygısı, sosyal kaygı, durumluk ve sürekli kaygı ile birikimli travma boyutları ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın temel problemi, baskın olarak sağ elini, sol elini ya da her iki elini, kullananların, benlik sayısı, sosyal kaygı, durumluk ve sürekli kaygı ile birikimli travma boyutları puanlarını karşılaştırmaktır. Mevcut alanyazına ek olarak aynı değişkenlere, bireylerin sağ elini kullanması yönünde baskı görenler ve görmeyenler üzerinden de bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini internet üzerinden rastgele seçilen 152 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Edinburg El Tercihi Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Birikimli Travma Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, iki elli bireylerin travmaya verilen pozitif tepkiler puan ortalamasının sağ elli bireylerin puan ortalamasına göre anlamlı düzeyde düşük olduğunu, sağ elini kullanması yönünde baskı gören bireylerin travmaya verilen negatif tepkiler skorunun, sağ elini kullanması yönünde baskı görmeyen bireylere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmada iki elini kullanan bireylerin benlik saygısı skorları, sağ elini kullanan bireylere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between handedness and right-handedness pressure and self-esteem, social anxiety, state and trait anxiety, and cumulative trauma dimensions. The main problem of the study was to compare the scores of right-handed, left-handed, or ambidextrous individuals in the dimensions of self-esteem, social anxiety, state and trait anxiety, and cumulative trauma. In addition to the existing literature, the same variables were examined in individuals who were and were not pressured to use their right hands. The sample of the study consisted of 152 individuals randomly selected via the internet. The Edinburgh Handedness Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, State and Trait Anxiety Scale, and Cumulative Trauma Scale Short Form were used as data collection tools. The findings show that the mean score of positive reactions to trauma of two-handed individuals is significantly lower than the mean score of right-handed individuals, and the score of negative reactions to trauma of individuals who are pressured to use their right hands is significantly higher than that of individuals who are not pressured to use their right hands. In addition, the self-esteem scores of two-handed individuals were found to be significantly higher than those of right-handed individuals.