Y kuşağının helal gıda tüketim tutumu ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the effect of generation Y on halal food consumption attitude and behavioral intentions
  1. Tez No: 943781
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsanlar, tüketim tercihlerini belirlemek için tutumlar ve davranışsal niyetler aracılığıyla hareket edebilmektedir. Karar verme süreci ve istekleri karşılayacak ürünlerin temin edilmesinde birçok etken bulunmaktadır. Tüketicinin, davranışlarına, tercihlerine ve isteklerine uygun ürünler satın alması, memnuniyet ve tatmin düzeyini etkileyebilmektedir. Farklı yaş gruplarına, dinlere ve inançlara sahip bireylerin tüketim tercihleri de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden birincil veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, Y Kuşağının helal gıda tüketimine ilişkin tutum ve davranışsal niyetlerinin belirlenmesidir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için Gaziantep ve Adıyaman illerinde ikamet eden 411 Y Kuşağı Müslüman katılımcılarla yapılan anketler yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, Gaziantep ve Adıyaman illerinde ikamet eden Y Kuşağı bireylerinin helal gıda tüketim tercihlerinin, tutumlarının ve davranışsal niyetlerinin olumlu yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır. Katılımcıların, İslam'ın emir ve yasaklarına uygun hareket etme arzusu ile helal gıda seçimlerine önem verdikleri ve ürün tercihlerinde helal ibaresine dikkat ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People, can act through attitudes and behavioural intentions to determine their consumption preferences. There are many factors in the decision-making process and the provision of products that will meet the desires. Buying products that are suitable for the consumer's behaviour, preferences and desires can affect the level of satisfaction and satisfaction. Consumption preferences of individuals with different age groups, religions and beliefs may also differ from each other. In this study, questionnaire technique was used as the primary data collection tool from quantitative research methods. The main purpose of the research is to determine the attitudes and behavioural intentions of Generation Y towards halal food consumption. In order to realise this purpose, data were collected through surveys conducted with 411 Generation Y Muslim participants residing in Gaziantep and Adıyaman provinces. As a result of the research, it was concluded that the halal food consumption preferences, attitudes and behavioural intentions of Generation Y individuals residing in Gaziantep and Adıyaman provinces were positively affected. It has been determined that the participants attach importance to halal food choices with the desire to act in accordance with the orders and prohibitions of Islam and pay attention to the halal phrase in product preferences.