Köprülü Kanyon Milli Parkı (Antalya) Pyraloidea (Lepidoptera) faunası üzerine araştırmalar
Studies on the fauna of Pyraloidea (Lepidoptera) of Köprülü Canyon National Park (Antalya)
  1. Tez No: 943799
  2. Yazar: MÜMÜNE MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KESRAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lepidoptera takımı içerisinde yer alan Pyraloidea üst familyası tür çeşitliliği ve birey sayısı bakımından zengin iki familyaya ayrılmaktadır: Pyralidae ve Crambidae. Pyraloidea üst familyasında yer alan canlılarda yumurta, larva, pupa ve ergin birey evrelerinden oluşan holometabol bir yaşam döngüsü görülmektedir. Yapılan bu çalışmada Antalya İlinin Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkının Pyraloidea faunasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Milli Park'ta 2022-2024 yıllarında Nisan-Kasım ayları arasında arazi çalışmaları yapılmıştır. Genellikle gece aktif olan Pyraloidea üst familyası türleri geceleri ışık tuzağı kullanılarak toplanmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda 88 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin tamamı Köprülü Kanyon Milli Parkı için yeni kayıt iken, 75 tür Antalya ili için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
The Pyraloidea superfamily, which is within the Lepidoptera order, is divided into two families rich in terms of species diversity and number of individuals: Pyralidae and Crambidae. The organisms in the Pyraloidea superfamily have a holometabolous life cycle consisting of egg, larva, pupa and adult stages. This study aimed to determine the Pyraloidea fauna of the Köprülü Canyon National Park located in the Manavgat district of Antalya Province. Field studies were carried out in the National Park between April and November in 2022-2024. The Pyraloidea superfamily species, which are generally active at night, were collected using light traps at night. As a result of the identification procedures, 88 species were identified. While all of the identified species are new records for Köprülü Canyon National Park, 75 species are new records for Antalya province.