Geleneksel el sanatlarından Antep işi nakışının farklı tekniklerle üretilip takıya uyarlanması
Adaptation of traditional Gazi̇antep embroidery from handicrafts into jewelry using various techniques
- Tez No: 903144
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AVCIOĞLU KALEBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kültür, bir toplumun yaşam biçiminin atalarından gelen örf, adet ve geleneklerinin toplumun değer varlıklarının üretilen eserlerinin toplamıdır. Milletlerin kültür varlıklarını devam ettirmesi ve kültür miraslarını koruyarak gelecek nesillere aktarması ve kültürel varlık değerlerinin bilincinde olması gerekmektedir. UNESCO, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması sözleşmesinde, bütün dünyadaki halk kültürünün ihmal edilmemesi ve kültürel zenginliğin korunmasını sağlayan sözleşmeyi imzalamıştır. Kültür mirasımızın en değerli unsurlarından olan el sanatlarının korunması, devam ettirilmesi ve geliştirilmesi hem geleneklere sahip çıkılması hem de yaşatılması bakımından ele alınmalıdır. Gaziantep, El Sanatı olan geleneksel Antep İşi'nin, çeyiz ürünü olarak kullanılan ve birçok alanda yeniliklere uygulama alanlarının geliştirilmesini sağlayan, yüzyıllardan beri korunarak yaşatılmış bir ilimizdir. Günümüz el sanatlarımızın geçmişteki ve bugünkü durumunu araştırmak ve ortaya koymak gerekmektedir. El sanatlarının kültürel birikim olarak değerlendirilmesi için günümüzde yapılan nakışlarla geçmişteki örnekler arasında bağ kurmak zorunluluğu meydana gelmiştir. Bu nedenden dolayı el sanatları ürünlerimizi sandıklardan çıkartıp belgeleyerek gün ışığına çıkartmak gerekmektedir. El sanatlarımız, geleneklerimizi, inançlarımızı, törelerimizi ve toplumumuzun estetik değerleri ile harmanlanarak bu günümüze kadar ulaşmıştır. Bu araştırmanın amacı, Gaziantep ili Antep İşi nakışının geçmiş ve günümüz durumunu tespit etmek, el sanatlarına olan ilgiyi belirtmek, bu kapsamda Antep İşi nakış tekniklerinin farklı tasarımlarla kuyumculuk teknik ve malzemeleriyle takıya uyarlayarak, kullanım alanının gelişmesi ve üretilen ürünleri ortaya koymaktadır. Bu araştırmada yöntem olarak alan araştırması yöntemi uygulanmıştır. Gaziantep yöresinde çeyiz ürünü olarak kullanılan Antep İşi nakışının çeyiz geleneği hakkında bilgiler, betimleme, yazılı kaynaklar, tarama yöntemi ve kaynak kişilerle görüşme ve röportaj metot kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, Antep İşi tekniklerinden kartopu, ciğerdeldi, fil işi(mercimek), teknikleri takıya uygulanmıştır. Yapılan takılar fotoğraflarla belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is the total of customs, traditions, and heritage passed down from ancestors, encompassing the produced works and values of a society's way of life. Nations must continue their cultural assets, preserve their cultural heritage, and pass these values on to future generations. UNESCO has endorsed the Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage, ensuring the preservation of folk culture worldwide and the safeguarding of cultural richness. Protecting, sustaining, and enhancing the traditional handicrafts, which constitute our cultural heritage's most valuable elements, is crucial for upholding traditions and ensuring their continuity. Gaziantep,is a city that has preserved and sustained the traditional Antep embroidery, a form of handicraft, utilized as dowry items, and has facilitated its adaptation and application in various fields, fostering innovations for centuries. Investigating and presenting the current and past status of our handicrafts is necessary. To evaluate handicrafts as a cultural accumulation, it becomes essential to establish connections between contemporary embroideries and past examples. Hence, it is imperative to document and bring our handicraft products out of storage to shed light on them. Our handicrafts have amalgamated our traditions, beliefs, customs, and aesthetic values, persevering to this day. This study aims to identify the past and present condition of Antep embroidery in Gaziantep province, indicate interest in handicrafts, and in this context, adapt Antep embroidery techniques with different designs to jewelry using jewelry techniques and materials, aiming to expand their usage and showcase the resulting products. Field research methodology was employed in this study. Information regarding the dowry tradition associated with Antep embroidery, commonly used as dowry items in Gaziantep region, was gathered through description, written sources, scanning method, and interviews with primary sources. As a result of this study, techniques of Antep embroidery such as 'kartopu,' 'ciğerdeldi,' and 'elephant (mercimek)' have been applied to jewelry. The created jewelry pieces have been documented through photographs.