Farklı tasarımlara sahip model otobüs aerodinamiğinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Aerodynamic experimental and numerical investigation of model buses with different designs
- Tez No: 943858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
“Farklı Tasarımlara Sahip Model Otobüs Aerodinamisinin Deneysel ve Sayısal Olarak İncelenmesi”tezinde, otobüs gövdeleri tasarımları itibariyle dikey ve yanal alanının fazla olması, ağırlık merkezinin yüksekte olması gibi etmenler sebebi ile karayollarında en yüksek yanal ve dikey rüzgar direncine maruz kalan araçlardan biridir. Hem yolcu sayısı hem de yol güvenliği baz alındığında rüzgarlı havalarda çok büyük risk teşkil etmektedir. Ayrıca yakıt verimliliği sürdürülebilirlik, işletme maliyetleri baz alındığında otobüs gövde tasarımlarında yapılan iyileştirmeler neticesinde kazanımlar çok yüksektir. Üretim öncesi ,tasarım aşamasında maruz kalınan kuvvetleri en aza indirgeyecek tasarımlar yapmak çok önemlidir. Fakat bu tasarımları sadece sayısal yöntemle değil deneysel yöntemler kullanılarak teste tabi tutmak çok önemli olmakla birlikte pahalıdır. Üreticiler farklı tasarımlar için farklı prototip üretimi aşırı maliyetli olduğundan tercih edilmemektedir, tasarım aşamasında tasarımcılar analiz programlarıyla tasarım doğrulama çalışmaları yapmaktadırlar fakat gerçekte daha farklı senaryolara maruz kalan modeller ancak kısıtlı prototipleme imkanıyla test edilmektedir bu tez tasarımcılara rehberlik ederek ilk aşamada doğru yöntemlerin uygulanmasını sağlayıp uygun hata katsayısı oranını çıkarıp , güvenli sınırlar içerisinde Tasarımların Teoride deneysel ve analiz yöntemlerinin yanı sıra reelde oluşacak farklı parametre ve kuvvetlerin tayin edilmesine tasarımlara sahip modellerdeki farklı kuvvetlerin analiz edilmesine olanak sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis“Experimental and Numerical Investigation of Model Bus Aerodynamics with Different Designs”, bus bodies Due to factors such as high vertical and lateral area due to their design and high center of gravity. It is one of the vehicles exposed to the highest lateral and vertical wind resistance on highways. Both the number of passengers and the distance Considering its safety, it poses a great risk in windy weather. In addition, fuel efficiency, sustainability, Based on operating costs, the gains as a result of improvements made in bus body designs are very high. It is very important to make designs that will minimize the forces experienced during the design phase before production. But this Although it is very important to test designs not only with numerical methods but also with experimental methods, It is expensive. Manufacturers do not prefer to produce different prototypes for different designs because they are too costly. At this stage, designers carry out design verification studies with analysis programs, but in reality they are different. Models exposed to scenarios are tested only with limited prototyping opportunities. This thesis provides guidance to designers. by ensuring that the correct methods are applied in the first stage, determining the appropriate error coefficient rate and determining safe limits. In addition to the experimental and analysis methods of designs in theory, different parameters and forces that will occur in reality It is intended to enable the analysis of different forces in models with designs that can be determined.