Yönetici hemşirelerin birlikte çalıştıkları hemşireleri etkilemede kullandıkları taktikler ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the influencing tactics and affecting factors used by nurse managers to influence the nurses
- Tez No: 943879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN AÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, yönetici hemşirelerin birlikte çalıştıkları hemşireleri etkilemede kullandıkları etkileme taktikleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara ilindeki bir üniversite hastanesi, bir eğitim araştırma hastanesi ve bir özel hastane olmak üzere toplam üç hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, bu hastanelerde çalışan 450 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplamak için Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Çalışanlara Yönelik Etkilenen Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzdelik, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu için Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Kategorik verilere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında normal dağılıma uyan veriler için ANOVA ve bağımsız örnekler t testi, Normal dağılıma uymayanlar için Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testlerinden yararlanılmıştır. Nicel değişkenler arasındaki ilişki veriler normal dağılım göstermediği için Spearman's rho korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted to determine the tactics used by nurse managers to influence nurses who work together and the factors that affect them. The research was conducted in three hospitals in Ankara: a university hospital, a training and research hospital, and a private hospital. The research sample consisted of 450 nurses working in these hospitals. The introductory Information Form and Influence Behavior Questionnaire (IBQ) and Social Desirability Scale were used for data collection. Number, percentage, mean, and standard deviation were used to analyze the data; the Kolmogorov-Smirnov test was used to check whether the scale scores were compatible with normal distribution. In comparing scale scores according to categorical data, ANOVA and independent samples t-test were used for data with normal distribution; for those that did not comply with normal distribution, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used. The relationship between quantitative variables was examined with Spearman's rho correlation coefficient since the data did not show normal distribution.