Okul müdürlerinin yönetim tarzları ile örgütsel güven arasındaki ilişki
The relationship between school principals' management styles and organizational trust
  1. Tez No: 943880
  2. Yazar: SAMET ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin yönetim tarzları ile örgütsel güven arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Niğde ili Merkez ilçesinde kamu okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lisede görev yapmakta olan ve küme örnekleme yöntemi ile seçilen 34 okuldaki 388 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Müdür Yönetim Tarzı Ölçeği”ve“Çok Amaçlı T Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada okul müdürlerinin en fazla işbirlikli yönetim tarzını en az ise ilgisiz yönetim tarzını benimsedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin en fazla okul müdürüne, en az veli ve öğrencilere güven duydukları belirlenmiştir. Araştırmada mesleki kıdem ve okulda görev yapılan süre değişkenlerine göre öğretmenlerin yönetim tarzı algılarında anlamlı farklılık bulunmazken cinsiyet değişkeni açısından otoriter, karşı koyucu ve ilgisiz yönetim tarzı; okul türü değişkeni açısından otoriter ve karşı koyucu yönetim tarzı; müdür cinsiyeti değişkeni açısından işbirlikli ve otoriter yönetim tarzı için anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel güven algılarında cinsiyet, mesleki kıdem, okulda görev yapılan süre ve müdür cinsiyeti değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmazken, okul türü değişkenine göre ölçek toplamı ve veli ve öğrencilere güven alt boyutu ile okul müdürüne güven alt boyutu için anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin örgütsel güven algıları ile işbirlikli yönetim tarzı arasında pozitif yönde orta düzeyde, otoriter yönetim tarzı, ilgisiz yönetim tarzı ve karşı koyucu yönetim tarzları ile negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin okul müdürlerinin yönetim tarzına ilişkin algıları örgütsel güven algılarını anlamlı olarak yordamıştır. Öğretmenlerin okul müdürlerinin yönetim tarzı algıları örgütsel güven algılarına yönelik varyansın %26.7'sini açıklamaktadır. Yönetim tarzı boyutlarından sadece işbirlikli yönetim tarzı tek başına örgütsel güvenin anlamlı bir yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between management styles of school principals and organizational trust according to the opinions of teachers. Relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the study consists of 388 teachers working in 34 schools selected by cluster sampling method and working in public preschool, primary school, secondary school and high school in the central district of Niğde province.“Personal Information Form”,“Perceived Principal Management Style Scale”and“Multipurpose T Scale”were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, independent samples t test, one-way ANOVA and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. It was concluded that school principals adopted the collaborative management style the most and the indifferent management style the least. It was determined that teachers trusted the school principal the most and the parents and students the least. While no significant difference was found in the teachers' perceptions of management style according to the variables of professional seniority and length of service at school, in terms of the gender variable, authoritarian, oppositional and indifferent management style; In terms of school type variable, significant differences were found for authoritarian and oppositional management style; in terms of principal gender variable, significant differences were found for collaborative and authoritarian management style. While no significant difference was found in teachers' perceptions of organizational trust according to gender, professional seniority, length of service at school and gender of principal, significant differences were found for the total scale and the sub-dimension of trust in parents and students and the sub-dimension of trust in school principal according to the school type variable. A positive moderate relationship was found between teachers' perceptions of organizational trust and collaborative management style, and a negative low level relationship was found with authoritarian management style, indifferent management style and oppositional management styles. Teachers' perceptions of school principals' management style significantly predicted their perceptions of organizational trust. Teachers' perceptions of school principals' management style explained 26.7% of the variance in their perceptions of organizational trust. Among the management style dimensions, only collaborative management style alone was a significant predictor of organizational trust.