Şehir hastanesinde çalışan klinik hemşirelerin yönetici hemşirelerle iletişim becerilerinde demografik özelliklerin etkisi
The effect of demographic characteristics on communication skills of clinical nurses working in city hospital with executive nurses
- Tez No: 813835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yirmi dört saat kesintisiz hizmet veren sağlık sektöründe sağlık çalışanları arasında ki iletişimin güçlü olması sunulan hizmet kalitesinde ve verimliğinde önemli rol oynar. Yönetici hemşirelerin birlikte çalıştıkları klinik hemşireler ile olan iletişiminde; etkin dinleme, empatik yaklaşım, doğru bir beden dili kullanımı ile karşılık verme ve çatışmaya girmeden çözüm odaklı yaklaşım esastır. Bu çalışmada amaç klinik hemşirelerin yönetici hemşirelerle iletişim becerilerinde demografik özelliklerin etkisinin olup olmadığının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In the health sector, which provides 24-hour uninterrupted service, the strong communication between healthcare professionals plays an important role in the quality and efficiency of the service provided. In the communication of the executive nurses with the clinical nurses they work with; active listening, empathic approach, correct use of body language and a solution-oriented approach without conflict are essential. The aim of this study is to examine whether demographic characteristics have an effect on the communication skills of clinical nurses with executive nurses.