The impact of AI-assisted speaking practice on foreign language speaking anxiety
Yapay zeka destekli konuşma pratiğinin yabancı dil konuşma anksiyetesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 943922
  2. Yazar: GÖKÇE AYBAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZCAN, PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ destekli konuşma pratiğinin yabancı dil konuşma kaygısı ve öğrenci tutumları üzerindeki etkisini incelemektedir. Son yıllarda yapay zekâ (YZ) araçları giderek daha fazla dil öğrenme ortamında kullanılmaya başlanmış olsa da, bu teknolojilerin öğrenenlerin duygusal ve algısal boyutları üzerindeki etkileri hâlâ yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, ChatGPT'nin sesli konuşma modu aracılığıyla yürütülen yapılandırılmış konuşma etkinliklerinin öğrencilerin konuşma kaygısını azaltıp azaltmadığını belirlemek ve öğrencilerin YZ'yi bir dil öğrenme aracı olarak nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında öğrenim gören B1 düzeyindeki 28 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Yarı deneysel desene dayalı olarak yürütülen çalışmada, katılımcılar yapay zekâ partner ile konuşma pratiği grubu (YZ grubu) ve insan partner ile konuşma pratiği grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Veriler, Short-Form Foreign Language Classroom Anxiety Scale (S-FLCAS) ve AI-Assisted L2 Learning Attitude Scale (AL2AS-CCS) adlı iki ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, yapay zekâ destekli konuşma pratiğinin öğrencilerin konuşma kaygısını anlamlı düzeyde azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenciler YZ kullanımına yönelik genel olarak olumlu tutumlar sergilemiş ve özellikle öğrencilerin bilişsel tutumları açısından yapay zekanın dil öğreniminde kullanımına dair pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, YZ tabanlı konuşma araçlarının kaygı düzeyi yüksek öğreniciler için destekleyici bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of AI-assisted speaking practice on foreign language speaking anxiety and learner attitudes among Turkish university preparatory students. In recent years, Artificial Intelligence (AI) tools have been integrated into language learning environments increasingly, yet their emotional and perceptual effects on learners remain underexplored. The study aimed to examine whether structured speaking activities conducted via ChatGPT's voice mode could reduce speaking anxiety and what attitudes students have toward AI as a language learning partner. A quasi-experimental design was adopted with two intact B1-level classes (N = 28) from an English preparatory program at a foundation university in Türkiye. Participants were divided into two groups: the AI-practice group engaged in weekly speaking tasks with ChatGPT, while the human-practice group performed the same tasks with peers. Data were collected through the Short-Form Foreign Language Classroom Anxiety Scale (S-FLCAS) and the AI-Assisted L2 Learning Attitude Scale (AL2AS-CCS). The findings revealed that AI-assisted practice significantly reduced students' speaking anxiety, and the AI-practice group showed a greater decrease compared to the human-practice group. Additionally, participants expressed overall positive attitudes toward using AI for language learning, particularly in terms of their beliefs about its usefulness and their willingness to engage with it in the future. The results highlight the potential of conversational AI models as a supportive tool in anxiety-sensitive EFL settings.