Women's constitutive representation in Turkey: Parliamentary debates on headscarf, abortion and violence against woman
Türkiye'de kadınların kurucu temsili: Başörtüsü, kürtaj ve kadına yönelik şiddet üzerine parlamento tartışmaları
  1. Tez No: 943934
  2. Yazar: FATMA YOL ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL UĞUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu tez, Türkiye'de kadınların özsel temsiline eleştirel bir bakış sunmakta ve kadın milletvekillerinin başörtüsü, kürtaj ve kadına yönelik şiddet konularındaki parlamento söylemlerini analiz etmektedir. Bu meselelerin nasıl çerçevelendiğini, kadınlığın nasıl tanımlandığını ve bu tür kaygıların daha geniş siyasal anlatılar içinde nasıl yer aldığını incelemektedir. Eleştirel Söylem Analizi yöntemini kullanarak, çalışma 2002 ile 2023 yılları arasındaki parlamento konuşmalarını ele almakta; yalnızca ne söylendiğine değil, anlamların nasıl inşa edildiğine, tartışıldığına ve daha geniş tartışmalar içinde nasıl konumlandığına odaklanmaktadır. Analiz iki temel boyut üzerinden ilerlemektedir. Birincisi, ideolojik, kültürel ve partisel pozisyonlarla şekillenen kadınlık tanımlarındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. İkincisi, bu kadınlık söylemlerinin nasıl daha geniş çerçevelere – topluluk temelli tartışmalar (yurttaşlık, aidiyet, ulusal kimlik) ve pratik temelli tartışmalar (rejim, yönetişim, laiklik ve demokrasi) – gömüldüğünü incelemektedir. Bu söylemlerin zaman içinde ve partiler arasında nasıl evrildiğini takip eden çalışma, kadın milletvekillerinin anlatılarını şekillendiren karmaşık dinamikleri açığa çıkarmaktadır. Kadınların siyasal temsili, makro düzeydeki etkenler ve sosyo-politik bağlamlar tarafından şekillendirilmekte; aynı zamanda bu bağlamları da şekillendirmektedir. Bulgular, parlamentodaki kadınların homojen bir grup olduğu varsayımına meydan okumakta ve hem özsel hem de kurucu temsil literatürüne katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak çalışma, kadınlık söylemlerinin daha geniş ideolojik ve kurumsal mücadelelerle nasıl ilişkilendiğini gösteren ikili bir analitik çerçeve sunmakta; özsel temsiliyetin kurucu boyutundan ayrı düşünülemeyeceğini, özellikle de dinamik ve kompleks siyasal ortamlarda, ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation critically examines the substantive representation of women in Turkey by analyzing the parliamentary discourses of female MPs on headscarves, abortion, and violence against women. It investigates how these issues are framed, how womanhood is defined, and how such concerns are embedded in broader political narratives. Using Critical Discourse Analysis (CDA), the study explores parliamentary speeches from 2002 to 2023, focusing not only on what is said but how meanings are constructed, contested, and situated within wider debates. The analysis develops along two key dimensions. First, it identifies diverging definitions of womanhood, shaped by ideological, cultural, and party-based positions. Second, it traces how these discourses of womanhood are embedded in broader frameworks—community-based debates (citizenship, belonging, national identity) and practice-based debates (regime, governance, secularism, and democracy). By tracing how these discourses evolve across political parties and over time, the study uncovers the complex dynamics that shape women MPs' narratives. It argues that women's political representation is shaped by, and in turn helps shape, macro-level factors and socio-political contexts. The findings challenge the assumption that women in parliament constitute a homogeneous group and contribute to the literature on both substantive and constitutive representation. Ultimately, the study offers a dual analytical framework that links discursive constructions of womanhood to broader ideological and institutional struggles, arguing that substantive representation is inseparable from its constitutive dimension—particularly in dynamic and complex political environments.