Türkiye-İtalya siyasi ilişkileri (1939-1960)
Türkiye-Italy political relations (1939-1960)
- Tez No: 943957
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 483
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti yıkılmış ve işgalcilere karşı verilen Milli Mücadele sonrası Türkiye yeni bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Savaşta istediğini elde edemeyen İtalya ise hak ettiğini alma çabası içine girişmiştir. Lozan Antlaşmasıyla Türkiye dış problemlerinin birçoğunu halledip iç politikada batılılaşma çalışmaları yürütürken İtalya ise savaşın getirdiği yıkımın etkilerini azaltıp emperyalist faaliyetlere girişmiştir. İtalya'nın emperyalist siyaseti nedeniyle Türk-İtalyan ilişkileri gerginleşirken Türkiye, tedbirli ve şüpheci bir politika izlemiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda ise savaş dışı kalma çabası veren Türkiye, savaş başında tarafsız olsa da Mihver grubuna katılan İtalya ile doğrudan askeri bir temasa girmemiştir. Savaşın yükünü kaldıramayan İtalya yenilgiler sonrası savaştan çekilirken Türkiye ise savaş sonuna dek izlediği savaş dışı kalma siyasetini bozmamış ve neticede savaş sonrası düzende yer alabilmek adına Almanya ve Japonya'ya savaş ilan etmiştir. Savaş sonrası esen demokrasi rüzgârından etkilenen Türkiye ve İtalya, iç politikada demokratik süreçler geçirirken dış politikada ise ABD ve SSCB'den oluşan iki kutuplu dünyada yaşanan gelişmeler ışığında politikalarını belirlemeye çalışmışlardı. Batı'yı kendileri yön tayin eden Türkiye ve İtalya, NATO çatısı altında buluşmuştur. Birbirleriyle olan ilişkilerini de karşılıklı antlaşmalar ve diplomatik ziyaretlerle iyileştirme ve geliştirme çabası içinde olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Following World War I, the Ottoman Empire collapsed and Türkiye emerged as a new state after the War of Independence against the invaders. Italy, which could not get what it wanted in the war, began to try to get what it deserved. With the Treaty of Lausanne, Türkiye solved many of its foreign problems and carried out westernization efforts in domestic politics, while Italy reduced the effects of the destruction brought by the war and engaged in imperialist activities. While Turkish-Italian relations became tense due to Italy's imperialist policies, Türkiye followed a cautious and skeptical policy. In World War II, Türkiye, which tried to stay out of the war, did not enter into direct military contact with Italy, which joined the Axis group, even though it was neutral at the beginning of the war. While Italy, which could not bear the burden of the war, withdrew from the war after the defeats, Türkiye did not change its policy of staying out of the war until the end and eventually declared war on Germany and Japan in order to take part in the post-war order. Türkiye and Italy, affected by the democratic winds that blew after the war, went through democratic processes in domestic politics, while in foreign policy they tried to determine their policies in the light of the developments in the bipolar world consisting of the USA and the USSR. Türkiye and Italy, who determined the West themselves, came together under the roof of NATO. They also made efforts to improve and develop their relations with each other through mutual agreements and diplomatic visits.