Küreselleşen dünyada yeni devlet anlayışı ve Türkiye
- Tez No: 94399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
02. Özet Küreselleşme günümüzde en çok tartışılan kavramlardan birisidir. En genel anlamda ekonomik anlamı bilinse de küreselleşme siyasi, sosyal, kültürel, teknolojik alanlarda da etkisi bulunan bir kavramdır. Küreselleşme yeni bir yaşam tarzıdır. En büyük savunucu Yeni Dünya Düzeninin en büyük gücü olan ABD'dir. Küreselleşme hareketinin itici güçleri ise Çok Uluslu Şirketler (ÇUŞ), hükümet dışı kuruluşlar (NGO) ve uluslar arası kuruluşlardır. Bu tez çalışmasının temel amacı küreselleşmenin önemli yanlarını beş bölümde açıklamaktır. Birinci Bölümde Soğuk Savaş Sonrası ortaya çıkan Yeni Dünya Düzeninin ne olduğu ve yapısal özellikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Çünkü Yeni Dünya Düzeni ile küreselleşme birbirini tamamlayan iki kavramdır. İkinci Bölümde küreselleşme faktörünü hızlandıran, devletleri dünya ile bütünleşmeye hazırlayan bölgeselleşme ve küreselleşmeyle birlikte önemi daha da artan yerelleşme ele alınmıştır. Yine bu bölümde Türkiye'nin Avrupa ve Karadeniz ülkeleriyle bütünleşme çabaları incelenmiştir. Üçüncü Bölümde küreselleşme kavramı tanımlanmaya çalışılmış, felsefi açıdan kavrama olan yaklaşımlar ve küreselleşme üzerine yapılan tartışmalar ele alınmıştır. Küreselleşmeyle birlikte yükselen değerler olarak ortaya çıkan demokrasi, sivil toplum, insan hakları ve yeni egemenlik anlayışı da bu bölümde ele alınacaktır. Dördüncü Bölümde küreselleşme faaliyetlerini hızlandırıcı düzenlemeler yapan, ancak gittikçe kendisi de tartışma konusu yapılan devletin durumu üzerinde durulacak, küreselleşme yolunda önemli mesafe kaydeden Uzak Doğu Asya Ülkelerinin başarısı ele alınacaktır. Son Bölümde ise Türkiye açısından küreselleşmenin önemi, gerekleri ve yapılan çalışmalar anlatılmaya çalışılacak, Türkiye'nin Bilgi Çağı ve dünyada saygın bir yer alabilmesi için ne yapması gerektiği sorusuna cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Globalization is one of the most disputable words in our days. In general meaning, it is known as aspect of economic. But at the same time it has an important effect on political, social, cultural and thecnological areas. Globalization is a new life style. It's big defender is United States of America that it is the biggest power in the New World Order. Multi-National Corporations, Non-Governmental Organizations and international organizations are the engines of globalization actions. The main objectives of the thesis is to try to explain some important aspects of globalization in five parts. In the first part, we will have a look what's New World Order and it's structural characteristics. We know that New World Order thought orginated after the Cold War and it is related with globalization. In the second part, regionalism and localism have been handed. These words' importance increased with globalization and contributed to it. In this chapter we will study the history of Turkey's integration affords with Europe and Black Sea Region States. In the third part, globalization concept will be defined. And it will be searched philosophical approachs and debates on concepts. Furthermore increasing values of globalization (democracy, civil society, human rights, new sovereignty comprehension) will be mentioned. In the fourth part, the new status and comprehension of the state has been examined. The state has an important affect on speeding globalization, but it's self is under debate. Furthermore, the success of the Far-East Asian Countries have been investigated that these countries have taken long distance in globalization. In the last part, importance and requires of globalization for Turkey and Turkey's affords have been searched. In addition, we tried to find an answer“what Turkey to do to catch the Information Age and to find a good place in the world”question. tc vOKsnttoirrtM kdiolu NKtalArflAttitl