Çay işçilerinde ergonomi eğitimi ile birlikte verilen egzersizin etkinliği
The effectiveness of exercise combined with ergonomics training in tea workers
  1. Tez No: 943994
  2. Yazar: İLAYDA GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çay işçilerinde ergonomi eğitimi ile birlikte verilen egzersizin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25-70 yaş arası en az 10 yıl düzenli çay toplayan 60 tarım işçisi katıldı. Katılımcılar egzersiz ve kontrol grubu olacak şekilde 2 eşit gruba ayrıldı.Tüm katılımcılara ergonomi eğitimi verilirken egzersiz grubundaki katılımcılara ergonomi eğitimine ek olarak çeşitli egzersizler verildi. Katılımcılar çalışma öncesi ve çalışma sonrasında Vizüel Analog Skala(VAS), Pitsburg Uyku Kalitesi ölçeği(PUKI), İskandinav Kas İskeleti Sistemi, Kol,Omuz ve El Sorunlar(DASH) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of exercises provided in combination with ergonomic training in tea plantation workers. Materials and Methods: A total of 60 agricultural workers aged between 25 and 70, who have been regularly harvesting tea for at least 10 years, participated in the study. Participants were randomly divided into two equal groups: an exercise group and a control group. While all participants received ergonomic training, the exercise group also performed a set of exercises in addition to the training. All participants were evaluated before and after the intervention using the Visual Analog Scale (VAS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ), and the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire.