İslâm düşüncesinde tecdîd-i îmân
Tajdîd al-îmân in Islamic thought
- Tez No: 944001
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
İnanç konusu tüm dinlerin en temel meselesidir. Çünkü inanma veya reddetme duygusu insanın fıtratında yer alan gerçekliklerdir. Bu bakımdan İslâm dini insan fıtratında yer alan bu gerçeklik doğrultusunda insanları tevhid inancına çağırmış, Kur'ân ve hadislerde de en fazla imanla ilgili meselelere yer verilmiştir. İman insana ait kalbî bir eylemdir. Kelâmî ifadeyle iman zâtı bakımından kalbin tasdikinden ibarettir. Ancak kalbin tasdikinden ibaret olan iman donuk ve sabit bir özellik ihtiva etmemektedir. İmanın vasıfları, şubeleri ve psikolojik boyutu gibi birçok etken onun aktif ve değişen yönünü ifade etmektedir. İşte tecdîd-i îmân kavramı onun değişen, dönüşen ve aktif bir yapıya sahip olmasının neticesidir. Bu kavram iman esaslarının yenilenmesi, tazelenmesi ve tekrar eski haline dönüştürülmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu yönüyle iman, kelime-i tevhid veya kelime-i şehâdetin dil ile ifade edilmesi anlamına gelmektedir. Ancak tecdîd-i îmân kavramı bu anlam özelliğinin çok daha ötesinde kelâmî anlamlar içermektedir. Araştırmamızda, ilim geleneğimizde müstesna bir yere sahip olan tecdîd-i îmân kavramı, tarihî arka planı da dikkate alınarak kelâmî açıdan ele alınacaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmamızı giriş ve dört ana bölüme ayırdık. Çalışmamızın birinci bölümünde iman ve tecdid kelimelerinin kavramsal çerçevesini tespit etmeye çalıştık. İkinci bölümde kavramın tarihî arka planı, üçüncü bölümde bu kavramın kullanılmasına neden olan itikadî nedenler ile birlikte kelâmî açıdan tecdîd-i îmân meselesini inceledik.
Özet (Çeviri)
Faith is the fundamental issue of all religions, as the feeling of belief or denial is an inherent aspect of human nature. In this regard, Islam calls people to the belief in divine unity (tawhid) in accordance with this innate human disposition. The concepts related to faith are given significant emphasis in both the Qur'an and the hadiths. Faith is an inner act of the human heart. From a theological (kalâm) perspective, faith, in its essence, consists of the heart's affirmation. However, faith, which is essentially the affirmation of the heart, is not a static or fixed entity. Various aspects such as the characteristics, branches, and psychological dimensions of faith indicate its dynamic and changing nature. The concept of tajdîd al-îmân (renewal of faith) emerges from this dynamic and transformative structure. This concept is defined as the renewal, revitalization, and restoration of the principles of faith. In this sense, it is often associated with the verbal declaration of the kalimat al-tawḥîd or the shahâda. However, tajdîd al-îmân goes far beyond this verbal expression and carries significant theological implications. In this study, we will examine the concept of tajdîd al-îmân, which holds a distinct place in our scholarly tradition, from a theological perspective, taking into account its historical background. For this purpose, the research is divided into an introduction and four main chapters. In the first chapter, we attempt to define the conceptual framework of the terms îmân (faith) and tajdîd (renewal). The second chapter explores the historical background of the concept. The third chapter analyzes the theological foundations and doctrinal motivations that necessitated the use of this concept.