Sıçanlarda oluşturulan deneysel serebral iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine intranazal Salusin-β uygulamasının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of intranasal Salusin-β administration on experimental cerebral ischemia/reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 944000
  2. Yazar: ELİF TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SANDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İntranazal Salusin-β uygulamasının serebral iskemi/reperfüzyon (Sİ/R) hasarındaki muhtemel koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve metot: Çalışmada 27 adet Sprague Dawley ırkı erkek sıçan kontrol, Sİ/R ve Sİ/R+ Salusin-β olmak üzere üç gruba (n=9) ayrıldı. Kontrol dışındaki gruplara 90 dakikalık serebral iskemi (Sİ) ve sonrasında 3 gün reperfüzyon uygulandı. Sİ'den bir saat sonra intraperitoneal yolla Sİ/R grubuna hidroksietil selüloz, Sİ/R+Salusin-β grubuna ise intranazal olarak 300nM Salusin-β infüzyonu uygulandı. Üç günlük reperfüzyon boyunca sıçanlara nörolojik defisit skorlama (NDS), rotarod, yapışkan çıkarma ve kavrama gücü testleri yaptırıldı. Deney sonunda hayvanlar dekapite edilerek beyin dokuları alındı. Alınan beyin dokularında TTC boyama yöntemi ile infarkt alan, Western Blot yöntemi ile apoptoz (BCL-2) ve otofaji (Beclin-1, ATG5, ATG7 ve p62) proteinlerinin seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to investigate the potential protective effects of intranasal Salusin-β administration in cerebral ischemia/reperfusion(I/R) injury. Material and method: The Sprague Dawley male rats included in the study were divided into three groups (n=9): control, I/R, and I/R+Salusin-β. In the groups other than the control, a 90-minute ischemia was applied. One hour after ischemia, the I/R group received intraperitoneal hydroxyethyl cellulose, while the I/R+Salusin-β group was administered 300 nM Salusin-β intranasally. During the three-day reperfusion period, the rats underwent NDS, rotarod, sticky label removal, and grip strength tests. At the end of experiment animals were decapitated and brain tissues were collected. In collected brain tissues, infarct area was determined using TTC staining, and the levels of apoptosis (BCL-2) and autophagy (Beclin-1, ATG5, ATG7, and p62) proteins were analyzed using Western Blot method.